Artur Rojek

Artur Rojek fot. Artur Rojek

Artur Rojek

kraj: Polska

gatunek: alternatywa

Artur Rojek (urodzony 6 maja 1972 roku w Mysłowicach) jest polskim muzykiem, kompozytorem, uznanym wokalistą, autorem licznych przebojów muzycznych oraz gitarzystą. Jest kojarzony przede wszystkim, jako wokalista ikony polskiej sceny muzycznej zespołu Myslovitz (w latach 1992 – 2012) oraz Lenny Valentino (w latach 1998 – 2001).

Tak samo jak reszta oryginalnych członków zespołu Myslovitz - Rojek pochodzi z Mysłowic, gdzie szlifował swoje umiejętności muzyczne oraz debiutował, jako artysta. W młodości uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki interesując się bardzo sportem, który początkowo był jego przyszłym życiowym celem. Rojek był między innymi mistrzem Polski juniorów młodszych w 1985 roku w pływaniu. Należy do grona absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach – jego praca magisterska dotyczyła najwybitniejszych pływaków XX wieku. Przed rozpoczęciem szeroko zakrojonej kariery muzycznej pracował, jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr. 24 w Mysłowicach.

W następnych latach Artur wziął się za prowadzenie audycji radiowych. Prowadził między innymi audycję „60 minut” w Rock Radiu podczas środowych wieczorów, gdzie dominowała alternatywna muzyka gitarowa, pochodząca wprost z Wielkiej Brytanii. Przez pewien okres prowadził też audycje w sosnowieckim Radiu Rezonans.

Początek kariery muzycznej Artura Rojka można datować na 1992 rok, kiedy to przy Miejskim Domu Kultury w Mysłowicach, stał się inicjatorem zespołu Myslovitz. Początkowo zespół miał się nazywać The Freshmen. Rojek stał się gitarzystą oraz głównym wokalistą tej formacji. Na przestrzeni lat samodzielnie stworzył on większość tekstów oraz skomponował większość muzyki na potrzeby zespołu. W uznaniu swoich umiejętności oraz kunsztu muzycznego był wielokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Fryderyka, między innymi w kategoriach „Wokalista Roku”, „Autor roku” oraz „Kompozytor Roku”. W 2012 roku zakończył on współpracę z zespołem.

Myslovitz nie było jedynym projektem muzycznym, w którym Artur Rojek czynnie działał. Ambicja oraz wytrzymałość artysty nie zna sobie równych, gdyż duża część projektów wzajemnie na siebie nachodziła, wymagając od artysty perfekcyjnego zgrania wszystkiego w czasie.

W 1998 roku razem z liderem zespołu Negatyw oraz dwoma członkami Myslovitz – Wojtkiem Kuderskim (perkusista) oraz Michałem Kortebą, Artur założył nową grupę o nazwie Lenny Valentino. Nazwa ta została zaczerpnięta od jednej z piosenek brytyjskiego zespołu The Auteurs.

Artur jest pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym OFF Festivalu – jego pierwsze cztery edycje w latach 2006 – 2009 odbywały się w Mysłowicach, w 2010 roku OFF został przeniesiony do Katowic. W Katowicach Rojek zdobył nagrodę „Cegła Janoscha” za rozsławienie Górnego Śląska przez inicjatywy artystyczne.

Rozstanie Rojka z Myslovitz po ponad 20 latach wspólnej pracy było prawdziwym ciosem dla szerokiej rzeszy fanów na całym świecie. Myslovitz jest rozpoznawalny również poza granicami naszego kraju. 20 kwietnia 2012 roku jest dla Rojka jednym z punktów zwrotnych w jego życiu, od tego momentu rozpoczyna on karierę solową.

W 2013 roku Artur Rojek został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 14 października 2015 roku odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.