Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ashley Slater

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Ashley Slater

kraj: Kanada

gatunek: jazz, pop

Ashley Slater (urodzony w 1961 roku w Schefferville, Quebec w Kanadzie) jest piosenkarzem, songwriterem oraz specjalistą od gry na puzonie, który w ciągu swojego bogatego w doświadczenia życia, współpracował z jednymi z największych nazwisk świata muzyki. W 1977 roku Slater wyemigrował do Anglii, gdzie w armii (w której spędził 6, 5 roku) dołączył do jednostkowej grupy muzycznej. Po odejściu z wojska zarabiał na życie grając na puzonie, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Europie. Współpracował wtedy z takimi sławami jak chociażby: Carla Bley, George Russell oraz Andy Sheppard.

Pod koniec lat 80 – tych Slater wydał swój pierwszy album razem z grupą Microgroove. Zespół w tamtych czasach tworzył swoje kawałki w stylu określanym dzisiaj, jako proto-funk. Dało mu to ciekawą perspektywę muzyczną oraz pozwoliło lepiej dookreślić swój własny styl gry. Przydało mu się to w późniejszych latach, kiedy w 1993 roku rozpoczął współpracę z Normanem Cookiem, przy tworzeniu nowej grupy „Freak Power”. W 1995 roku „Freak Power” doczekało się hitu na skalę europejską dzięki „Turn on, Tune in, Cop out”. Jednak w 1999 roku grupa się rozpadła. Było to spowodowane w dużej mierze, dzięki sukcesowi, jaki osiągnął Cook ze swoim projektem „Fatboy Slim”.

Od tamtego czasu Slater skupił się przede wszystkich na solowych wydaniach jak np. „Biglounge”. Współpracował on również w tym czasie z licznymi kolektywami muzycznymi. Slater to nie tylko muzyk, zajmuje się on także prezentacją – m. in przewodził Londyńskiemu Festiwalowi Jazzowemu dla telewizji BBC 4 oraz pracuje, jako lektor podkładający głos do różnych projektów (jak bajki dla dzieci).

Slater cały czas rozwija swój warsztat, angażując się w wiele projektów artystycznych z znanymi światowymi muzykami. Nie zamyka się on na jeden styl, ubogacając świat muzyczny swoją wyjątkową perspektywą. Każde dzieło do którego Ashley jest angażowany nabiera głębi. Jego dzieła solowe oraz kompilacje i suporty grane z innymi zespołami, stanowią idealne dopełnienie każdej domowej dyskografii.

Ashley Slater w dużej mierze rozpoznawalny jest dzięki Normanowi Cookowi, profesjonalizm w wykonaniu jest tutaj przechodni. Cook wpłynął na Slatera w takim samym stopniu, jak Slater na Cooka. Można śmiało powiedzieć, że gdyby nie Ashley to współczesny „Fatboy Slim” nie miałby szans zaistnieć.