Asia

Asia fot. Asia

Asia

Supergrupa złożona z muzyków Yes, Emerson Lake & Palmer oraz King Crimson.

Asia to supergrupa, złożona z muzyków Yes, Emerson Lake & Palmer oraz King Crimson. Najbardziej klasyczny skład formacji to Steve Howe na grający gitarze, John Wetton śpiewający oraz grający na basie, perkusista Carl Palmer oraz Geoffrey Downes udzielający się na klawiszach.

Największą popularność przyniosła Asii płyta pod taką samą nazwą, jaką nosi formacja, wydana w 1982 roku. Z tego albumu pochodzi największy hit grupy "Heat of the Moment". W 1983 roku z grupy odszedł z powodu problemów alkoholowych John Wetton. Zastąpiony został przez Grega Lake'a, kolegi Palmera z ELP.

Formacja przechodziła wiele zmian składu, co nie przeszkadzało jej w realizowaniu kolejnych albumów i graniu koncertów. W 2008 roku zespół powrócił w oryginalnym składzie, znanym z płyt "Asia" i "Alpha". Nowy-stary skład grupy wydał znamiennie zatytułowaną płytę "Phoenix". W roku 2010 ukazała się kolejna płyta klasycznej Asii - "Omega".

Do największych hitów formacji należą, poza wspomnianym „Heat Of The Moment”, między innymi „Don’t Cry”, “Sole Survivor”, “Wildest Dreams” oraz „The Smile Has Left Your Eyes”.

www.originalasia.com