Aura Dione

Aura Dione fot. Universal Music Polska

Aura Dione

kraj: Dania

gatunek: folk, pop

Maria Louise Joensen (urodzona 21 stycznia 1985 roku w Kopenhadze), to prawdziwe personalia duńskiej piosenkarki oraz songwriterki Aury Dione. Aura jest ksywką, która została nadana artystce przez przyjaciół po jednym z jej koncertów, który zagrała w klubie o tej właśnie nazwie. Dion jest nazwiskiem panieńskim jej matki. Aura urodziła się w Kopenhadze. Od najmłodszych lat jej rodzice zaszczepiali w niej miłość do muzyki, dostrzegając wyjątkowy potencjał w dziewczynce. Swoje pierwsze utwory Aura pisała już w wieku 8 lat. Hipisowskie zamiłowania oraz styl bycia rodziców, wywarł na młodej Marii Louise duże wrażenie i odbił się bezpośrednio na jej przyszłym stylu artystycznym. Z racji częstszych podróży rodzice często zabierali małą Aurę ze sobą, w trakcie tych wypraw chłonęła ona jak gąbka nowe doświadczenia, rozbudowując swoją wyobraźnię i w zawrotnym tempie poszerzając swoje horyzonty muzyczne.

W 2001 roku Aura wzięła udział w pierwszej edycji duńskiego show „Popstars”. Jako nastolatka postanowiła przenieść się do Australii w celu szukania inspiracji twórczej pośród aborygenów. W późniejszym czasie doświadczenie to dało artystyczny owoc w postaci piosenki – „Something From Nothing”. Polska również stanowiła dla niej głębokie źródło inspiracji, gdyż jako dziecko Aura często spędzała tutaj wakacje.

Auta zadebiutowała na światowej scenie muzycznej latem 2007 roku razem ze swoim singlem „Something From Nothing”, ale mimo dobrych opinii nie zdobyła dzięki niemu należytego rozgłosu. Prawdziwy sukces przyniósł jej utwór „Song for Sophie” z jej albumu Columbine wydanego w 2008 roku. Singiel „I Will Love You Monday” okazał się absolutnym hitem w Europie, gdzie rozchodził się w rekordowym tempie, zjednując artystce nowe rzesze zdeklarowanych fanów.

W 2011 roku Aura wyprodukowała nowy hit o nazwie „Geronimo”, a w 2012 „Firends”. Obie piosenki spotkały się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem w Europie. Aura czterokrotnie pojawiła się na koncertach w Polsce:

- 26 czerwca 2010 na koncercie Siła Muzyki Radia Zet i TVN w Zielonej Górze,

- 28 sierpnia 2010 roku na Orange Warsaw Festival,

- 28 sierpnia 2010 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej,

- 20 lipca 2012 roku w Kołobrzegu na Eska Music Awards 2012

Aura Dione to doskonały powiew nowości muzycznej, jej popowo-folkowy styl muzyczny połączony z niepowtarzalną barwą głosu oraz profesjonalną grą na gitarze czyni z niej artystkę, które rozwój artystyczny warto śledzić. Każda piosenka jest wynikiem doświadczeń Aury, których unikalność przebija się z każdą nutą oraz sylabą. Dzięki temu jej twórczość nabiera specyficznego wyrazu oraz magnetyzmu, który co rusz skłania do zatrzymania się przez chwilę w zabieganej rzeczywistości i najzwyklejszego cieszenia się muzyką .