Avishai Cohen

Avishai Cohen fot. avishaicohenmusic.com

Avishai Cohen

kraj: Izrael

gatunek:

Avishai Cohen (urodzony 20 kwietnia 1970 roku), to pochodzący z Izraela wyjątkowo utalentowany kontrabasista, kompozytor oraz aranżer jazzowy. Początkowo w wieku 9 lat Avishai uczył się grać na pianinie, jednak w wieku 14 lat postanowił zmienić instrument na kontrabas. Decyzja ta należy do jednych z najbardziej kluczowych momentów w jego życiu. Gdyby nie inspiracja twórczością basisty Jaco Pastoriusa i wyboru kontrabasu, świat nie posiadałby teraz w Avishaiu tak wyjątkowego muzyka.

Swoje umiejętności szlifował później w szeregach zespołu armii izraelskiej, dodatkowo ukończył studia w klasie kontrabasu u Michaela Klinghoffera. W późniejszym okresie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie za dnia pracował na różnorodnych placach budowlanych, a wieczorami oraz w wolnej chwili grał na ulicach, w parkach oraz metrze.

Swój czas dzielił pomiędzy pracę, muzykę oraz studia. W Stanach Zjednoczonych rozpoczął w tym czasie naukę w Mannes College The New School for Music, gdzie grał głównie latynoski jazz w wielu zespołach studenckich. Późniejsze lata przyniosły mu możliwość współpracy z wieloma świetnymi muzykami, których doświadczenie oraz wizja muzyczna pozwoliły Avishaiowi na lepsze dookreślenie swojego indywidualnego stylu gry.

Momentem przełomowym w USA, który pozwolił Avishaiowi na zaistnienie w szerszej świadomości muzycznej oraz rozbudowanie swojej dyskografii był telefon od pianisty jazzowego Chicka Corea, który usłyszał jego muzykę w jedynym z klubów i zaproponował mu profesjonalny kontrakt. Od tego czasu Cohen przestał występować w małych klubikach, a wkroczył w świat większej audiencji. W 1996 roku Avishai stał się głównym członkiem sekstetu Corea noszącego nazwę „Origin”.

Cohen współpracował z Chickiem do 2003 roku, kiedy to postanowił zakończyć współpracę by rozpocząć swój własny projekt. Obecnie Avishai występuje razem ze swoją grupą „The Avishai Cohen Trio” z dwoma innymi izraelskimi muzykami.

Poza Chickiem Coreą Avishai współpracował z kilkoma czołowymi postaciami ze świata wielkiego jazzu jak: Bobby McFerrin, Roy Hargrove, Herbie Hancock, Kurt Rosenwikel, Nnenna Freelon oraz Paquito D’Rivera. W opiniach prasy oraz krytyków, Avishai Cohen często określany jest, jako jeden z najbardziej sukcesywnych izraelskim jazzmanów. Magazyn Bass Player umieścił go w zestawieniu 100 najbardziej wpływowych basistów XX stulecia. Sam Corea określa Cohena, jako „wyjątkowego kompozytora” oraz „genialnego muzyka”.

W 2002 roku na krótko przed oficjalnym rozstaniem z Chickiem i jego grupą muzyczną, Cohen założył swoją własną wytwórnię płytową o nazwie „Razdaz Records”, która 9 września 2003 wydała debiutancki album o nazwie „Lyla”. Album ten łączy w sobie różne style oraz konwencje, którymi od zawsze Avishai był żywo zainteresowany – należą do nich między innymi: jazz, pop oraz funk.

Wizytówką muzyczną Cohena jest łączenie wschodnich, środkowo europejskich oraz afrykańskich stylów w swoich przekazach muzycznych. Dzięki temu jego dzieła nabierają wyjątkowego wyrazu oraz głębi, która bardzo oddziałuje na słuchacza. Do muzyki tworzonej oraz współtworzonej przez Cohena często się wraca. Jest ona rodzajem twórczości, która nigdy długo nie zalega na domowej muzycznej półce.