Aya RL

Aya RL fot. Aya RL

Aya RL

Polska grupa rockowa, znana z przeboju "Skóra".

Aya RL to zespół założony przez multiinstrumentalistę Igora Czerniawskiego w 1983 roku. Ten Rosjanin mieszkający od 1982 roku w Polsce, postanowił powołać do życia Aya RL, po spotkaniu na festiwalu w Jarocinie wokalisty Pawła Kukiza oraz Jarosława Lacha, grającego na gitarze. Grupa odnosi sukces na jarocińskim festiwalu rok później a ich utwór "Skóra" staje się przebojem.

W 1985 roku ukazuje się debiutancki album grupy, zatytułowany po prostu "Aya RL", popularnie zwany "czerwonym".

Niedługo po nagraniu albumu z zespołu odchodzi Jarosław Lach, na którego miejsce przychodzi dwa lata później Adam Romanowski. Z nowym gitarzystą grupa nagrywa drugi album, również bez tytułu, zwany powszechnie "niebieską płytą". Album nie został przyjęty tak dobrze, jak debiut, na domiar złego współpracę z grupą kończy Paweł Kukiz.

W międzyczasie do zespołu wraca Jarek Lach, jednak na nową płytę trzeba było czekać aż do 1994 roku.

Album "Nomadeus" przynosi muzykę nie mającą wiele wspólnego z poprzednimi dokonaniami grupy. Płyta zawiera muzykę bliższą stylistyce world music, głównie przez wiele etnicznych elementów, przywodzących na myśl stylistykę Deep Forest.

Dwa lata później nowe fascynacje Igora Czerniawskiego znajdują swe odbicie na kolejnym, utrzymanym w stylistyce "Nomadeusa" albumie, zatytułowanym "Calma".

Tutaj jednak wykorzystano głos Pawła Kukiza, który zgodził się również wystąpić w teledysku "Ameryka", który promował album.

Rok 1998 przynosi ostatnią, jak dotąd, płytę Aya RL - "Change In Form". Nie ma tutaj odniesień do muzyki etnicznej, jest za to kolejny krok w kierunku większego wykorzystania elektroniki.