Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ayo

Ayo

Ayo

kraj: Niemcy

gatunek: pop, soul, folk

Ayo, czyli Joy Olasunmibo Ogunmakin (urodzona 14 września 1980 roku) to niemiecka wokalistka oraz kompozytorka nigeryjskiego pochodzenia, wykonująca swoje utwory w stylu folk, soul oraz reggae.

Jej debiutancki album „Joyful” został wydany w 2006 roku, szybko zdobywając sobie status podwójnej platyny we Francji, platyny w Niemczech i Polsce oraz złoto w Szwajcarii, Włoszech i Grecji.

W 2009 roku AYO została patronem UNICEF-u w kwestii promowania edukacji dla dzieci na całym świecie. W tym samym roku o piosenkarce powstał film dokumentalny „AYO Joy” wyreżyserowany przez Raphaela Duroya.

AYO napisała swoją pierwszą piosenkę w wieku 15 lat – była to opowieść o jej matce, która zmarłą z przedawkowania heroiny. Piosenka miała wydźwięk terapeutyczny, który pomógł artystce uporać się z traumą z dzieciństwa.

Jej styl gry oraz zainteresowania muzyczne zostały ukształtowane w dużej mierze przez olbrzymią kolekcję winyli jej ojca. Wśród słuchanych albumów znaleźli się między innymi tacy artyści jak: Pink Floyd, Fela Kuti, Donny Hathaway, Jimmy Cliff oraz Bob Marley. Ojciec AYO pracował dorywczo, jako DJ, w trakcie studiowania w Niemczech, gdy odkrył talent muzyczny córki szybko nagrał jej demo, które pozwoliło młodej artystce na podpisanie profesjonalnego kontraktu z wytwórnią płytową.

W wieku 21 lat AYO wiele podróżowała. Podczas swojego pobytu w Paryżu została zauważona przez szerszą publiczność. Rosnąca popularność przyniosła piosenkarce możliwości solowych koncertów oraz kontrakt z wytwórnią Polydor Records.

W 2006 roku niedługo po urodzeniu swojego syna, AYO wydała debiutancki album „Joyful” – całość została nagrana w zaledwie 5 dni. W 2007 roku artystka odbyła trasę koncertową po Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. W trakcie swoich występów w USA pojawiła się u boku Kennetha „Babyface” Edmondsa. W 2008 roku idąc za ciosem AYO ruszyła w swoją drugą trasę koncertową po Stanach i Kanadzie.

W 2008 roku AYO wydała swój drugi album „Gravity At Last” przy współpracy z Jay’em Newlandem. Album znów powstał w rekordowo szybkim czasie, prędko wspinając się na czołowe miejsca list przebojów. Grupę muzyczną AYO tworzą Keith Christopherson (bas), Larry Campbell (gitara), Lucky Peterson (klawisze), Sherrod Barnes (gitara/wokal) oraz Jermaine Parrish (perkusja).

Po wydaniu nowego krążka AYO rozpoczęła kolejną trasę koncertową w Berlinie – w trakcie jej trwania dała ponad 30 koncertów, w 5 różnych europejskich krajach.

W 2011 roku w sprzedaży pojawił się trzeci album AYO zatytułowany „Billie-Eve” – nazwany tak na cześć jej córki. Przy tworzeniu krążka brali udział tacy artyści jak: Craig Ross (gitarzysta współpracujący z Lannym Kravitzem), Saul Williams, Matthieu Chedid oraz Gail Ann Dorsey.

W 2013 roku światło dzienne ujrzał kolejny album AYO „Ticket To The World”. Album został ciepło przyjęty zarówno przez publiczność, jak i środowisko krytyków muzycznych. Dzięki temu sukcesowi AYO wybrała się w kolejną kilkumiesięczną trasę koncertową – wystąpiła między innymi w Luxemburgu, Szwajcarii, Belgii, Polsce, Niemczech oraz na Wyspach Brytyjskich.

AYO to wielopoziomowa artystka, której wizja od lat ubogaca światową scenę muzyczną. Jej niesamowity, melodyczny głos potrafi przynieść zasłużony relaks oraz zapomnienie w codziennej zabieganej rzeczywistości. Jej albumy są pełne życia oraz przemyślanej lirycznej głębi, stanowiąc wartościowe dopełnienie każdej codziennej playlisty.