Bajm

Bajm

Bajm

Bajm to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów pop-rockowych.  

Bajm to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów pop-rockowych. Skład grupy przez wiele lat ulegał zmianom, ale jedyną osobą będącą od początku aż do dziś jest wokalistka, Beata Kozidrak.

Początek sławy przypada na lata 70., gdzie piosenką „Piechotą Do Lata” zajęli drugie miejsce na opolskim festiwalu. Podbili serca publiczności i stali się najbardziej obiecującą grupą muzyczną. Prace nad pierwsza płytą rozpoczęły się w 1983 roku. „Bajm”, bo tak nosi nazwa albumu sprzedała się w setkach tysięcy egzemplarzy. Przeboje takie jak „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Nie ma wody na pustyni” i „Co mi Panie dasz” do dziś są słuchane.

Kolejne albumy „Marta Woda”, która zyskała miano złotej czy „Chroń Mnie” przyniosły kolejne hity. Zespół reprezentował Polskę także na wielu festiwalach w Sopocie, Szwecji, Niemczech, Finlandii, gdzie odbierali główne nagrody. Na 20-lecie zespołu Beata zaskoczyła swój zespół wydając solową płytę z udziałem Pawła Sota i Adama Bramka – „Beata”. Zastanawiano się czy wokalistka opuści zespół dla solowej kariery. Tak się nie stało. Dziesiąty album grupy „Szklanka Wody” zdobył liczne nagrody m.in. dwa Fryderyki, trzy Superjedynki.

W roku 2008 zespół obchodził swoje trzydziestolecie. Z tego względu na rynek miała trafić kompletna dyskografia oraz książka na temat działalności Bajmu. W maju 2009 roku premiera utworu "Nie pytaj o miłość" została nowym tematem muzycznym serialu telewizyjnego „M jak miłość”.

Ostatnia jak do tej pory płyta zespołu "Blondynka" pochodzi z 2012 roku. Krążek promuje singiel o tym samym tytule. Wkrótce po ukazaniu się albumu otrzymuje status "Złotej Płyty". Zespół za swoje 35 lat na scenie otrzymał Bursztynowego Słowika na Festiwalu  TOP Trendy. 28 listopada tego samego roku do sprzedaży trafiła pierwsza książka o historii Bajmu "Płynie w nas gorąca krew". Autorką jest Ewa Tutka, road manager zespołu.  

oficjalna strona: www.bajm.pl