Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Banks

Banks fot. Wikimedia Commons

Banks

kraj: USA

gatunek: indie elektronika, pop

Banks to pseudonim muzyczny młodej amerykańskiej wokalistki Jillian Banks (urodzonej 16 czerwca 1988 roku w Los Angeles). Artystka zajmuje się tworzeniem swojej muzyki w stylu alternatywnego R’N’B. Mimo krótkiego czasu istnienia w mainstreamowej świadomości muzycznej, swoją twórczością Bank wnosi ciekawy powiew świeżości do muzycznego świata - oferując swoją wizją zupełnie inną, wartą rozważenia perspektywę. Jillian zaczęła być szerzej rozpoznawana w świecie zaledwie 3 lata temu, kiedy to jej utwór „Waiting Game” został wykorzystany przy kampanii promocyjnej w reklamie Victoria’s Secret. W tym samym roku Jillian została nominowana do kilku nagród jak:

- BBC sound of 2014

- MTV Brand New Nominee

- Artist To Watch według Fox Weekley – którą dostała 3 maja.

Wydarzenia te stały się dla niej silnym bodźcem w dalszej karierze, która od tego momentu zaczęła rozwijać się coraz szybciej. W niedługim czasie Jillian Banks była coraz bardziej rozpoznawalna, rzesze fanów nieustannie się powiększały, a świat muzyczny z coraz większym zainteresowaniem zaczął śledzić poczynania artystki.

Początki kariery muzycznej Jillian przypadają na okres, gdy była jeszcze nastolatką. W wieku 15 lat nauczyła się ona samodzielnie gać na fortepianie. Muzyka była dla niej remedium na bolączki codziennej rzeczywistości. Jak sama przyznaje to właśnie ona pomogła jej przetrwać trudny rozwód jej rodziców. Czuła się wtedy bardzo samotna oraz poniekąd winna rozłamów zachodzących w rodzinie. Dzięki muzyce oraz szlifowaniu swojego melodycznego warsztatu mogła lepiej wyrazić to, co czuje, w momencie, gdy słowa zawodziły.

Przełom w karierze, czyli przejście do bycia rozpoznawalnym w świadomości społeczności muzycznej nastąpił w 2013 roku, kiedy artystka przełamała się i zaczęła publikować swoje nagrania na różnych portalach internetowych, w tym na SoundCloud. Bardzo szybko zyskała sobie dość pokaźne grono słuchaczy. Był to dla niej punkt wyjścia do podjęcia współpracy z wytwórnią Good Years, która jest odpowiedzialna za wydanie jej pierwszego singla „Before I Ever Met You” (luty 2013 roku). Singiel bardzo często był puszczany w BBC Radio 1.

Niedługo po tym sukcesie Jillian Banks wydała swój pierwszy mini-album zatytułowany „Fall Over” pod szyldem Iamsound Records/Good Years. We wrześniu pojawił się jej następny EP pod tytułem „London”. „Fall Over” zyskał bardzo duże uznanie wśród publiczności oraz mainstreamowych mediów. Magazyn Spin umieścił go wśród listy 50 albumów, które trzeba przesłuchać w 2014 roku.

W sierpniu 2014 roku magazyn Vogue wybrał Jillian na artystkę tygodnia. Ich opinia o twórczości artystki bardzo pomogła w rozszerzeniu jej popularności i stanowiła doskonałe streszczenie wizji muzycznej Banks. Vogue w prostych słowach napisał, ze twórczość Jillian oddaje uczucie straty i bezsilności w życiu. Jej muzyka pozwala sobie skuteczniej radzić w trudnych chwilach, dając słuchaczom doskonałą możliwość do utożsamiania się z przekazem muzycznym. Dzięki temu muzyki Banks się nie słucha, ją się intensywnie przeżywa.

Serwisy muzyczne iTunes oraz Spotify w 2014 roku umieściły artystkę na swoich listach wokalistów rokujących największe nadzieje. W tym samym roku Banks rozpoczęła w marcu swoją pierwszą trasę koncertową. Pojawiła się ona wtedy między innymi na Coachella Music Festival, Bannoroo oraz Open’er Festival.

We wrześniu 2014 roku pojawił się jej debiutancki album studyjny (pod patronatem wytworni Harvest Records) zatytułowany „Goddess”.