Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 10387, ID obiektu: 10423

Barbra Streisand

Barbra Streisand

Barbra Streisand

Streisand Barbra

Barbra Streisand - amerykańska piosenkarka, aktorka, scenarzystka, producenta, reżyserka filmowa i tancerka

Barbra Streisand - amerykańska piosenkarka, aktorka, scenarzystka, producenta, reżyserka filmowa i tancerka. Urodzona 24 kwietnia 1942 roku w Brooklynie w Nowym Yorku. Swoją karierę rozpoczęła po ukończeniu szkoły średniej w 1959 roku kiedy to została piosenkarką w nocnych klubach.

W 1961 roku wystąpiła w rewii "Another Evenind with Harvey Stones". Dzięki tej roli Barbra odniosła sukces zyskując uznanie krytyków i widzów.

Rok 1962 to data rozpoczęcia współpracy między piosenkarką i wytwórnią Columbia Records. Rok później ukazuje się debiutancki krążek piosenkarki "The Barbra Streisand Album", który stał się jednym z najlepiej sprzedających się albumów nagranych przez kobietę. Barbra występowała również w filmach w tym m.in. w "Hello, Dolly!", "W pogodny dzień zobaczysz przyszłość", "No i co, doktorku?", "Tacy byliśmy" i "Wariatka".

W 1983 roku wyreżyserowała film "Yentl". Dostała wiele prestiżowych nagród: od Złotego Globu, przez Grammy, Emmy, po Oskara.

Należy do grupy wokalistek, które odniosły największy sukces w historii współczesnej muzyki rozrywkowej, zarówno pod względem sprzedaży płyt, jak i uznania krytyki. Streisand sprzedała dotychczas ponad 140 milionów egzemplarzy swoich płyt, w tym ponad połowę w USA. Czyni to ją najwyżej notowaną artystką solową w rankingu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Niemal każdy wydany przez nią album otrzymuje certyfikat złotego, platynowego lub multiplatynowego w USA.

Obecnie artystka posiada 20 złotych, 18 platynowych i 13 multiplatynowych krążków w Stanach Zjednoczonych. Streisand umieściła najwięcej albumów w pierwszej dziesiątce notowania Billboard 200 spośród wszystkich piosenkarek występujących solo (łącznie 31). Plasuje się ją na 4. miejscu rankingu artystów posiadających najwięcej albumów numer 1 w historii zestawienia.

Należy także do wąskiego grona wykonawców, którym udaje się umieścić album na 1. miejscu listy sprzedaży Billboard 200 przez kolejnych pięć dekad (jej ostatni numer 1 to "Love Is the Answer" z 2009 roku).

Oficjalna strona srtystki: www.barbrastreisand.com

Barbra Streisand

fot. www.barbrastreisand.com

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument The Ultimate Collection Album 1