Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Barbra Streisand

Barbra Streisand fot. Barbra Streisand

Barbra Streisand

Barbra Streisand - amerykańska piosenkarka, aktorka, scenarzystka, producenta, reżyserka filmowa i tancerka

Barbra Streisand - amerykańska piosenkarka, aktorka, scenarzystka, producenta, reżyserka filmowa i tancerka. Urodzona 24 kwietnia 1942 roku w Brooklynie w Nowym Yorku. Swoją karierę rozpoczęła po ukończeniu szkoły średniej w 1959 roku kiedy to została piosenkarką w nocnych klubach.

W 1961 roku wystąpiła w rewii "Another Evenind with Harvey Stones". Dzięki tej roli Barbra odniosła sukces zyskując uznanie krytyków i widzów.

Rok 1962 to data rozpoczęcia współpracy między piosenkarką i wytwórnią Columbia Records. Rok później ukazuje się debiutancki krążek piosenkarki "The Barbra Streisand Album", który stał się jednym z najlepiej sprzedających się albumów nagranych przez kobietę. Barbra występowała również w filmach w tym m.in. w "Hello, Dolly!", "W pogodny dzień zobaczysz przyszłość", "No i co, doktorku?", "Tacy byliśmy" i "Wariatka".

W 1983 roku wyreżyserowała film "Yentl". Dostała wiele prestiżowych nagród: od Złotego Globu, przez Grammy, Emmy, po Oskara.

Należy do grupy wokalistek, które odniosły największy sukces w historii współczesnej muzyki rozrywkowej, zarówno pod względem sprzedaży płyt, jak i uznania krytyki. Streisand sprzedała dotychczas ponad 140 milionów egzemplarzy swoich płyt, w tym ponad połowę w USA. Czyni to ją najwyżej notowaną artystką solową w rankingu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Niemal każdy wydany przez nią album otrzymuje certyfikat złotego, platynowego lub multiplatynowego w USA.

Obecnie artystka posiada 20 złotych, 18 platynowych i 13 multiplatynowych krążków w Stanach Zjednoczonych. Streisand umieściła najwięcej albumów w pierwszej dziesiątce notowania Billboard 200 spośród wszystkich piosenkarek występujących solo (łącznie 31). Plasuje się ją na 4. miejscu rankingu artystów posiadających najwięcej albumów numer 1 w historii zestawienia.

Należy także do wąskiego grona wykonawców, którym udaje się umieścić album na 1. miejscu listy sprzedaży Billboard 200 przez kolejnych pięć dekad (jej ostatni numer 1 to "Love Is the Answer" z 2009 roku).

Oficjalna strona srtystki: www.barbrastreisand.com