Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Barry White

Barry White fot. Wikimedia Commons

Barry White

kraj: USA

gatunek: soul, funk

Barry White, a raczej Barry Eugene Carter (urodzony 12 września 1994 roku – zmarł 4 lipca 2003 roku) był amerykańskim wokalistą, kompozytorem, songwriterem oraz niezaprzeczalną ikoną muzyczną, którego twórczość przez pokolenia zdobywała sobie rzesze fanów. Muzyka Barry’ego była ponadczasowa, do samego końca swojego życia posiadał on milionowe tłumy zdeklarowanych fanów na całym świecie. Barry był trzykrotnym zdobywcą nagrody muzycznej Grammy w uznaniu swoich zdolności wokalnych. Jego główną wizytówką był basowy baryton, który każdej piosence nadawał romantycznego wydźwięku. Nie dziwi, zatem fakt, że twórczość Barry’ego traktowana jest, jako muzyka miłości.  

Jego największy sukces a zarazem punkt zwrotny w karierze nadszedł w 1970 roku, kiedy to jako artysta solowy razem z orkiestrą Love Unlimited stworzył całe mnóstwo przebojów utrzymanych w stylu soul, funk oraz disco. Z tego okresu wywodzą się jego dwa najznamienitsze dzieła, które do dzisiaj przynoszą uniesienia fanom muzycznym na całym świecie, są to: „You’re the First, the Last, My Everything” oraz „Can’t Get Enough of Your Love, Babe”.

W trakcie trwania swojej kariery muzycznej White zdobył zawrotną ilość 106 złotych płyt (na całym świecie), z czego 41 osiągnęło status platynowych. Dodatkowo 20 złotych, 10 platynowych singli oraz sprzedaż wynosząca ponad 100 milionów egzemplarzy swoich dzieł na całym świecie! White był jednym z artystów, którego twórczość pomogła ukształtować współczesny świat muzyczny. Zalicza się go do jednego z najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki, stawiając go koło takich ikon jak:

- Rev. James Cleveland,

- Ray Charles,

- Aretha Franklin,

- Marvin Gaye,

- Elvis Presley.

Barry dorastał w okolicy cieszącej się bardzo duża przestępczością. Ucieczką dla młodego White’a była kolekcja muzyki klasycznej jego matki, którą słuchał z żywym zainteresowaniem. Zaczął się on wtedy interesować grą na pianinie by móc odgrywać, to co usłyszał na płytach. White należał do osób niezwykle skromnych, gdy podczas wywiadów przypisywano mu sukcesy innych, zawsze prostował informacje nigdy nie przyjmując pochwał, które mu się nie należały.

White w wieku 16 lat wszedł w konflikt z prawem trafiając do więzienia, powodem była kradzież opon do Cadillaca wartych na tamte czasy 30 tys. dolarów (suma niewyobrażalna dla przeciętnego człowieka). Jego brat Daryyl został zamordowany w wyniku wojny z rywalizującym gangiem. Oba wydarzenia bardzo silnie odbiły się na Barrym, kształtując jego przyszłe podejście wobec muzyki. Odsiadując wyrok w więzieniu White z zamiłowaniem słuchał piosenek Elvisa Presleya, jego ulubioną była „It’s Nowo or Never”, o której później wypowiedział się, że pozwoliła mu ona zmienić swoje życie na lepsze. White nie tylko śpiewał na przestrzeni lat, można go było zobaczyć w wielu filmach, serialach komediowych, serialach animowanych (podkładał głos do kilku epizodów The Simpsons) oraz reklamach.

Jest to artysta wielkiego kalibru, którego dyskografia należy do jednych z największych na świecie. Każdy utwór to magiczna podróż, która zabiera słuchającego w krainę czystego muzycznego geniuszu. White był i jest symbolem muzyki, czego wyrazem jest jego pośmiertne włączenie w poczet: Dance Music Hall of Fame oraz Hollywood Walk of Fame.