Bastille

Bastille fot. Wikimedia Commons

Bastille

kraj: Wielka Brytania

gatunek: indie pop

Bastille jest brytyjską formacją wywodzącą się z londyńskiej undergroundowej sceny muzycznej, która wykonujące szeroko pojęty rock alternatywny. Zespół jest dość młody – powstał w 2010 roku. Początkowo był on projektem solowym piosenkarza Dana Smitha, który jednak zadecydował o poszerzeniu go o 3 kolejnych członków. W efekcie kwartet Bastille tworzą: Dan Smith, „Woddy” Chris Wood, Will Farquarson oraz Kyle Simmons. Nazwa zespołu inspirowana jest francuskim zamkiem obronnym oraz więzieniem – Bastylią. Co ciekawe narodowe święto Francji – zdobycie Bastylii oraz urodziny głównego wokalisty Dana Smitha to ten sam dzień – 14 lipca.

Alternatywne brzmienie muzyków stabilnie przysparza im nowych rzesz fanów. Twórczość Bastille posiada najrozmaitsze konotacje, doskonale wpisując się w oczekiwania muzyczne fanów poszukujących czegoś więcej zarówno od życia, jak i swojej muzycznej dyskografii, na co dzień. W twórczości Bastille każdy rockaman i nie tylko, jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Nawet jeśli alternatywa nie stanowi naszego głównego nurtu muzycznego, wizja proponowana przez Smitha i jego ekipę jest warta rozważenia, jako nawet chwilowa odskocznia od utartych standardów muzycznych.

Bastille zadebiutowała w 2010 roku razem ze swoimi pierwszymi singlami pod tytułem „Flaws” oraz „Icarus” – nakład obydwu początkowo był bardzo niewielki, wyprodukowano zaledwie 300 kopii. Jednak już po roku muzycy bardziej się rozkręcili, wydając na własną rękę nowe EP pod tytułem „Laura Palmer”. Po debiucie Bastille skupiło się na promocji swojej muzyki w mediach społecznościach oraz za pośrednictwem darmowych kanałów takich jak: YouTube oraz MySpace. W efekcie ich nowa społeczność oraz liczba zdeklarowanych fanów zaczęła szybko rosnąć. Byli oni coraz bardziej zauważani wśród mainstreamowej sceny muzycznej.

Dało im to możliwość wypłynięcia ze swoją wizją muzyczną na profesjonalne wody, kiedy to w grudniu 2011 roku Smith podpisał oficjalny kontrakt z Virgin Records. Bastille poza pracą nad swoim albumem występowała na kilku czołowych brytyjskich festiwalach, jak miedzy innymi: Glastonbury, the Isle of Wight, Redfest Reading and Leeds Festival oraz Blissfields. Ponadto wydali oni specjalny mix-tape zatytułowany „Other People’s Heartache for Free”.

Kariera

Prawdziwa profesjonalna kariera Bastille rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to na rynku pojawił się ich debiutancki singiel „Overjoyed” (kwiecień 2012), drugi singiel „Bad Blood” o takiej samej nazwie jak ich pierwszy album, nie odniósł wielkiego sukcesu. Muzycy niezrażeni tym faktem zdwoili wysiłki wierząc mocno w siłę oraz wartość swojego przekazu. Efektem był singiel zatytułowany „Flaws”, który swoją popularnością rozszedł się w brytyjskim muzycznym świecie bardzo szybko, plasując się na 21 miejscu z 40 wśród najlepszych singli w Wielkiej Brytanii.

W 2013 roku grupa Bastille na moment przed wydaniem swojego pierwszego pełnego debiutanckiego albumu, wypuściła swój czwarty singiel pod tytułem „Pompeii”, który odniósł jeszcze większy sukces komercyjny niż „Flaws”. Zajął on drugie miejsce na liście najlepszych singli w Wielkiej Brytanii oraz został uznany za numer jeden na terenie Szkocji.

Pierwszy studyjny album muzycy z Bastille wydali w marcu 2013 roku, zajmując niemalże od razu pierwsze miejsce wśród najlepszych albumów tego roku. „Bad Blood” został nominowany do prestiżowych nagród wręczanych przez Brit Awards w 2014 w takich kategoriach jak:

- Breaktrough Act (wygrali)

- British Group

- British Single of the Year

- Brithish Album of the Year

Muzyka wykonywana przez Bastille była często używana w wielu popularnych produkcjach jak filmy, sitcomy, a nawet gry komputerowe. Można ją było usłyszeć w:

- „Made in Chelsea”

- „The Vampire Diaries”

- „East Enders”

- „Things We Lost in the Fire” (trailer)

- “Teen Wolf”

- “How To Get Away with Murder”

- “Finding Carter”

- Soundtrack FIFA 16

- The Sims 3: Supernatural

Są to artyści, którzy swoim stylem gry potrafią wpasować się praktycznie wszędzie. Nie dziwi, zatem fakt, że angażują się oni w coraz większą ilość zróżnicowanych projektów artystycznych, nie tylko ze świata muzyki. Za swoje albumy, EP oraz single zdobyli wiele platynowych statusów.