Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bat For Lashes

Bat For Lashes fot. facebook.com/batforlashes

Bat For Lashes

kraj: Wielka Brytania

gatunek: electronic

Bat for Lashes to pseudonim artystyczny brytyjskiej piosenkarki, songwriterki oraz kompozytorki Natashy Khan (urodzonej 25 października 1979 roku w Brighton).

Natasha urodziła się w rodzinie pakistańskich zawodowych graczy w squasha w związku, z czym od wczesnego dzieciństwa razem z rodziną jeździła po całym świecie, chłonąc różnorodne doświadczenia, które w przyszłości odbiły się na jej stylu gry.

Po separacji rodziców w 1990 roku Natasha była wychowywana bardzo religijnie. Khan jest absolwentką kierunków muzycznych oraz filmowych. Jej praca dyplomowa była inspirowana w dużej mierze twórczością Steve’a Reichea oraz Susan Hiller. W czasie nauki Khan zajmowała się produkcją instalacji dźwiękowych, animacjami oraz performancem, dzięki czemu szybko odnalazła się jako wychowawczymi w przedszkolu. Dzieliła ona czas między pracę zawodową, a zbieranie materiału do swojego pierwszego albumu. W ciągu całej swojej młodości nigdy nie rezygnowała z okazji do rozwoju swojej muzyki, czerpiąc z niej siłę do codziennych zmagań. Khan to wyjątkowa instrumentalistka. Samodzielnie nauczyła się grać na pianinie, które jak przyznaje stało się dla niej punktem doskonałej ekspresji dla wszystkiego, co gromadziło się jej w duszy.

W początkowym okresie swojej aktywności zawodowej Khan wcale nie działała na rynku muzycznym. Pracowała ona, jako zwykły pakowacz w magazynie, gdzie z discmenem na uszach słuchała nagranych przez siebie kawałków. Jak sama wspomina jej dni w tamtym okresie były wypełnione słuchaniem oraz dopracowywaniem swojej muzyki, marzeniem o wielkiej karierze i automatycznym zaklejaniem kopert. Za odłożone pieniądze udała się w trzy miesięczną objazdową podróż po Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku, które były dla niej bogatym źródłem inspiracji na przyszłość oraz zasłużonym oderwaniem się od codziennych zgryzot.

 

Debiut Khan przypadł na rok 2006 razem z wydaniem jej pierwszego singla „The Wizard” dzięki studiu Drowned in Sound (dodatkowo artystka własnym nakładem wydała wersje winylową). Trochę później podpisała kontrakt z wytwórnią Echo, która wydała jej debiutancki album „Fur and Gold”. Niedługo potem Echo oraz Bat and Lashes podpisali międzynarodową licencję z Parlophone Records, które jeszcze w tym samym roku ponownie wydało „Fur and Gold”.

Album zyskał szybko wysokie noty na listach przebojów – między innymi 48 pozycję w UK Albums Chart, zyskując status złotej płyty dzięki sprzedaży ponad 100 egzemplarzy. W 2007 Khan pojawiła się na prestiżowym Glastonbury Festiwal w Wielkiej Brytanii oraz rozpoczęła trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych.

„Fur and Gold” zebrało wyjątkowo dobre recenzje od krytyków – The Guardian przyznał jej między innymi 5 gwiazdek! W 2008 roku Khan ściśle współpracowała z grupą Radiohead podczas ich trasy koncertowej, gdzie często pojawiała się, jako artysta otwierający.

Drugi album Bat for Lashes zatytułowany „Two Suns” został wydany w kwietniu 2009 roku. Za produkcje odpowiadała sama Natasha razem z Davidem Kostenem. W celu zdobycia odpowiedniej inspiracji, Khan udała się na pustynię Joshua Tree w Kalifornii. Doświadczenia te zaowocowały wyjątkowym krążkiem, który bardzo dobrze przyjął się w środowisku muzycznym. Sam album „Two Suns” porusza kwestię alter ego Natashy, które przyjęła jako eksperyment, mieszkając w Nowym Jorku. Pearl, bo tak nazywało się to alter ego było zupełnie odmienną osobowością.

„Two Suns” szybko wskoczyło na piątą lokatę na liście UK Albums Chart, zdobywając sobie status złotej płyty z wynikiem ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Singiel z tej płyty noszący tytuł „Daniel” stał się dla Natashy wyjątkowym hitem, który przyniósł jej wiele nagród w tym nominację do MTV Video Music Awards w kategorii Breakthrough Video of the Year.

W październiku 2012 roku Bat For Lashes doczekało się swojego trzeciego albumu studyjnego „The Haunted Man”. Płyta szybko zapewniła sobie wysokie miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii oraz przyniosła Natashy status srebrnego krążka z liczbą 60 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

 

Krytycy muzyczni porównują muzykę Natashy Khan do twórczości takich światowych gwiazd jak: Siouxsie Sioux, Bjork, Kate Bush, Cat Power, Pj Harvey, Annie Lenox, Tori Amos oraz Fiony Apple. Jej wizja to prawdziwie wybuchowa mieszanka – jednocześnie spokojna i głęboka, a z drugiej strony porywająca do natychmiastowego tańca.