Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 38205, ID obiektu: 38459

Belle and Sebastian

Belle and Sebastian

Belle and Sebastian

Wszystko o indiepopowej grupie - biografia, kariera, dyskografia

Belle and Sebastian

kraj: Szkocja

gatunek: indie pop

Belle and Sebastian to szkocka grupa założona w Glasgow w styczniu 1996 roku, grająca głównie indie pop. Prowadzona przez Stuarta Murdocha ekipa dorobiła się na swoim koncie przeszło 9 albumów studyjnych. Ich styl oraz wyjątkowa wizja muzyczna od samego początku przychylnie zjednują im szerokie rzesze fanów oraz pochwalne recenzje ze strony krytyków muzycznych. Muzycy cieszą się umiarkowanym sukcesem komercyjnym, jednak mimo wszystko są oni żywo obecni w przestrzeni muzycznej – głównie na terenie Wielkiej Brytanii.

Grupa postała z inicjatywy Stuarta Murdocha oraz Stuarta Davida. Razem z profesorem muzyki ze Stow College nagrali oni swoje pierwsze dema, które trafiły do obiegu na uniwersytecie, by zostać w końcu przez niego wydane w ramach programu Music Busiess (który zbierał dema od swoich studentów oraz wydawał jeden rocznie ze wszystkich) pod znakiem Electric Honey. Belle and Sebastian zrobili tak duże wrażenie, że pozwolono im wydać pełnej długości album zatytułowany „Tigermilk”. Grupa przyjęła swoją nazwę z telewizyjnej adaptacji popularnego francuskiego dzieła literackiego „Belle et Sébastien”.

„Tigermilk” odniósł duży sukces, przyjmując się bardzo ciepło w środowisku muzycznym. Biorąc pod uwagę fakt, że nagranie wszystkiego zajęło muzykom jedynie 3 dni oraz że na samym początku liczba dostępnych egzemplarzy nie przekraczała 1 tysiąca sztuk. Obecnie każde oryginalne wydanie z tamtego okresu kosztuje ponad 400 funtów brytyjskich za sztukę. Dobre noty od krytyków oraz wsparcie ze strony powiększającej się rzeszy zdeklarowany fanów, zainspirowała Murdocha oraz Davida do rozwoju grupy w skład z prawdziwego zdarzenia. Poszerzyli oni swoje duo o następujących muzyków: Stevie Jackson (gitara i wokal), Isobel Campbell (wiolonczela i wokal), Chris Geddes (klawisze) oraz  Richard Coldburn (perkusja).

Zaraz po dużym sukcesie swojego debiutanckiego albumu, Belle and Sebastian podpisali kontrakt z wytwórnią Jeepster Records. Pod ich egidą w 1996 roku wydali swój drugi album „If You’re Feeling Sinister” – 18 listopada. Album został okrzyknięty majstersztykiem grupy oraz jest uznawany za jeden z najlepszych albumów między rokiem 1985, a 2005.

W późniejszych latach grupa często zmieniała swój skład oraz angażowała się w nowe projekty muzyczne, nieustannie wydając swoją własną muzykę. Belle and Sebastian to wyjątkowo dynamiczni artyści, którzy w każdym swoim okresie mieli, co innego do zaoferowania swoim słuchaczom. Dzięki tej wyjątkowej dywersyfikacji, ich twórczość stanowi doskonałe dopełnienie każdej domowej dyskografii.

  • Aktualni członkowie:

Stuart Murdoch – (1996–)

Stevie Jackson – (1996–)

Chris Geddes – (1996–)

Richard Colburn – (1996–t)

Sarah Martin – (1996–)

Bobby Kildea – (2000–)

Dave McGowan - (2011-)

  • Byli członkowie:

Stuart David – (1996–2000)

Isobel Campbell – (1996–2002)

Mick Cooke – (1998–2013)

Belle and Sebastian