Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ben Harper

Ben Harper fot. Wikimedia Commons

Ben Harper

kraj: USA

gatunek: blues rock

Ben Harper, a raczej Benjamin Chase Harper (urodzony 28 października 1969 roku w Claremont, stan Kalifornia w USA), to amerykański muzyk tworzący swoje piosenki w takich stylach jak: folk rock, blues rock, alternative rock, soul, funk rock, gospel, reggae, jam rock oraz neofolk. Duża różnorodność w podejściu do muzyki czynią z Harpera wyjątkowo rozpoznawalnego artystę na międzynarodowej scenie muzycznej. Jest on autorytetem w swojej dziedzinie, z którego wiedzy i umiejętności często korzystają najbardziej znane nazwiska świata muzyki.

Harper dość wcześnie w młodości rozpoczął naukę gry na gitarze, która obecnie jest jego instrumentem specjalistycznym. W młodości nagrał swój pierwszy utwór razem ze swoim przyjacielem Tomem Freudem pod tytułem „Pleasure and Pain”. Ten limitowany krążek pozwolił mu na nawiązanie współpracy z profesjonalną wytwórnią Virgin Records, która w 1994 roku wydała jego debiutancki album „Welcome to the Crueal World”. Debiut był wydarzeniem przełomowym dla Bena, prowokując i motywując go do dalszej, wytężonej pracy. Wiele z powstałych bezpośrednio po tym wydarzeniu przebojów, dem oraz singli do dnia dzisiejszego potrafi utrzymywać się na wysokich lokatach światowych list przebojów. Do twórczości Harpera ciągle się wraca – nie dziwi to, skoro w każdej jego piosence można odnaleźć za każdym razem coś nowego. Muzyka Harpera pozwala słuchającemu na świetną identyfikacje z przekazem lirycznym, jej się nie słucha, ją się dynamicznie przeżywa. Umiejętności gitarowe Harpera potrafią skutecznie poruszyć każdą wrażliwą strunę w człowieku.

Kariera

Album „Welcome to the Cruel World” pozwolił Harperowi na wybicie się w środowisku muzycznym. Po jego wydaniu został on zaproszony na Rencontres Trans Musicales of Rennes we Francji – było to jego pierwsze duże wystąpienie sceniczne. Można je śmiało potraktować, jako swego rodzaju chrzest artystyczny przed większą publicznością. Harper zrobił tam niesamowite wrażenie na wszystkich obecnych.

W 1995 roku Harper wydał swój drugi album zatytułowany „Fight For Your Mind”, w jego przygotowaniu pomagał mu basista Juan Nelson. Wiele kawałków znajdujących się na krążku „Fight For Your Mind” to współczesne klasyki muzyczne. Należą one też do ulubionych dzieł samego wykonawcy, które Harper do dziś często gra podczas swoich występów na żywo.

Początkowo kariera muzyczna Harpera znajdowała uznanie jedynie na terenie Europy oraz w Australii. Chociaż w Stanach Zjednoczonych był on rozpoznawalny, to w takich krajach jak Australia, Nowa Zelandia, Francja, Portugalia, Niemcy czy Szwajcaria był wielkoformatową gwiazdą muzyczną, która rozgrzewała radia oraz cieszyła się uznaniem lokalnych krytyków.

Ben Harper przez swoją muzykę angażował się również politycznie. W 2004 roku wziął on udział w specyficznym koncercie – „Vote for Change” organizowanym w Stanach Zjednoczonych, w tak zwanych „swing states”, by przechylić szalę podczas zbliżających się wyborów prezydenckich. Jego innym pamiętnym projektem było nagranie piosenki pod tytułem „Oppression” na album „For The Lady” – album ten był poświęcony uwięzionej zdobywczyni pokojowej nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

W 2006 roku Harper powrócił do tworzenia solowych krążków, wydając podwójny album „Both Sides of Gun”. Album wiąże się bezpośrednio z zapatrywaniami społeczno-politycznymi Harpera – należy on do „No Nukes group”, grupy która stanowczo sprzeciwia się ekspansji potencjału atomowego na świecie.

27 sierpnia 2010 roku Harper razem z Dhanim Harrisonem oraz Josephem Arthurem stworzyli nową grupę muzyczną pod nazwą „Fistful od Mercy”, która kilka miesięcy później wydała swoje pierwsze debiutanckie nagranie „As I Call You Down”. 17 maja 2011 roku Harper wydał swój kolejny album zatytułowany „Give Till It’s Gone”, stanowiący kontynuację wcześniejszych konwencji muzycznych. Na następny krążek fani nie musieli długo czekać.

Ben wypuszczał nowe fantastyczne krążki jak maszyna. Harper wydał ponad 12 albumów, nie licząc tych stworzonych przy udziale innych muzyków. Jego wizja muzyczna przez całą karierę była dla niego niewyczerpaną kopalnią pomysłów artystycznych, na których realizację fani nigdy nie musieli długo czekać.