Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ben’s Brother

Bens Brother fot. Wikimedia Commons

Ben’s Brother

kraj: Wielka Brytania

gatunek: jazz

Ben’s Brother to pięcioosobowa brytyjska grupa założona w 2006 roku z inicjatywy Jamie‘go Hartmana. Zespół wziął swoją nazwę od imienia starszego brata Jamie ‘go – Bena, w którego cieniu młody artysta dorastał całe życie. Jamie zawsze traktował siebie, jako dziecko drugiej kategorii w swojej rodzinie, nieustannie żyjące w cieniu starszego rodzeństwa, z którego musiał wyjść, by udowodnić swoją wartość (jako „Beta Male” – jest to również nazwa ich pierwszego albumu). Doświadczenia te dały mu pomysł nie tylko na założenie zespołu oraz wymyślenie jego nazwy, ale również na cały debiutancki album.

Ben’s Brother tworzą:

 

- Jamie Hartman – wokalista

- Kiris Houston – klawisze i gitara

- Malcolm Moore – bass

- Karl Brazil – perkusja

- Luke Potaschnik – gitara

 

Ta pięcioosobowa ekipa zajmuje się graniem wysokiej jakości indie popu.

 

Kariera.

 

Ich debiutancka płyta trafiła do sprzedaży 6 sierpnia 2007 roku. Album zatytułowany „Beta Male Fairytales” w bardzo krótkim czasie stał się numerem 3 na serwisie iTunes UK oraz osiągnął status złotego. Zdobyty sukces oraz rozpoznawalność pozwoliły grupie na rozpoczęcie muzycznej ekspansji po reszcie Europy oraz po północnej i południowej Ameryce.

Piosenka z ich albumu nosząca tytuł „God By Another Name” stała się pierwszym darmowym singlem tygodnia, dostępnym na iTunes Store w nowym formacie iTunes Plus. We wrześniu 2007 roku ich piosenka „Stuttering” została wykorzystana przy reklamie Dentyne Ice w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych.

W 2008 roku Ben’s Brother zadebiutowali na amerykańskim festiwalu South by Southwest. Niedługo po wystąpieniu zostali nominowani do nagrody Ivor Novello w kategorii najlepsza piosenka muzyczna oraz liryczna, za utwór „Let Me Out”.

Mimo dużych sukcesów na całym świecie muzycy postanowili odstąpić od kontraktu z dotychczasową wytwórnią i założyć własne studio, pod którego szyldem w 2009 roku wydali nowy album pod tytułem „Apologise”. W jego tworzeniu muzykom pomagała gwiazda światowego formatu – Natalie Imbruglia. Zespół niedługo potem rozpoczął współprace z Island Records, gdzie wydał 4 single. Później jednak muzycy również przerwali tę relację, licząc na własne siły.