Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ben’s Brother

Bens Brother fot. Wikimedia Commons

Ben’s Brother

kraj: Wielka Brytania

gatunek: jazz

Ben’s Brother to pięcioosobowa brytyjska grupa założona w 2006 roku z inicjatywy Jamie‘go Hartmana. Zespół wziął swoją nazwę od imienia starszego brata Jamie ‘go – Bena, w którego cieniu młody artysta dorastał całe życie. Jamie zawsze traktował siebie, jako dziecko drugiej kategorii w swojej rodzinie, nieustannie żyjące w cieniu starszego rodzeństwa, z którego musiał wyjść, by udowodnić swoją wartość (jako „Beta Male” – jest to również nazwa ich pierwszego albumu). Doświadczenia te dały mu pomysł nie tylko na założenie zespołu oraz wymyślenie jego nazwy, ale również na cały debiutancki album.

Ben’s Brother tworzą:

 

- Jamie Hartman – wokalista

- Kiris Houston – klawisze i gitara

- Malcolm Moore – bass

- Karl Brazil – perkusja

- Luke Potaschnik – gitara

 

Ta pięcioosobowa ekipa zajmuje się graniem wysokiej jakości indie popu.

 

Kariera.

 

Ich debiutancka płyta trafiła do sprzedaży 6 sierpnia 2007 roku. Album zatytułowany „Beta Male Fairytales” w bardzo krótkim czasie stał się numerem 3 na serwisie iTunes UK oraz osiągnął status złotego. Zdobyty sukces oraz rozpoznawalność pozwoliły grupie na rozpoczęcie muzycznej ekspansji po reszcie Europy oraz po północnej i południowej Ameryce.

Piosenka z ich albumu nosząca tytuł „God By Another Name” stała się pierwszym darmowym singlem tygodnia, dostępnym na iTunes Store w nowym formacie iTunes Plus. We wrześniu 2007 roku ich piosenka „Stuttering” została wykorzystana przy reklamie Dentyne Ice w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych.

W 2008 roku Ben’s Brother zadebiutowali na amerykańskim festiwalu South by Southwest. Niedługo po wystąpieniu zostali nominowani do nagrody Ivor Novello w kategorii najlepsza piosenka muzyczna oraz liryczna, za utwór „Let Me Out”.

Mimo dużych sukcesów na całym świecie muzycy postanowili odstąpić od kontraktu z dotychczasową wytwórnią i założyć własne studio, pod którego szyldem w 2009 roku wydali nowy album pod tytułem „Apologise”. W jego tworzeniu muzykom pomagała gwiazda światowego formatu – Natalie Imbruglia. Zespół niedługo potem rozpoczął współprace z Island Records, gdzie wydał 4 single. Później jednak muzycy również przerwali tę relację, licząc na własne siły.