Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Beneficjenci Splendoru

Beneficjenci Splendoru fot. facebook.com/BENEFICJENCI-SPLENDORU-65206587745/

Beneficjenci Splendoru

kraj: Polska

gatunek: pop, avant pop

Beneficjenci Splendoru są polskim zespołem muzycznym założonym w 2005 roku w Warszawie z inicjatywy Marcina Staniszewskiego – instrumentalisty, producenta muzycznego oraz dziennikarza.

Beneficjenci byli początkowo solowym projektem Marcina, jednak w miarę dotarcia stylu oraz wizji muzycznej artysta rozszerzył go o nowych członków dla lepszego wyrażenia swoich pomysłów. Beneficjenci splendoru są zespołem szczególnym z racji łączenia najrozmaitszych wątków artystycznych w swoim przekazie muzycznym. Marcin Staniszewski w tworzonych przez siebie piosenkach doskonale łączy dzieła poetyczne, muzykę popową oraz szeroko zakrojone elektroniczne eksperymenty. Efekt potrafi być powalający.

Muzyka Beneficjentów jest bardzo intensywną muzyczną przygodą, po której skończeniu słuchający czuje zawsze pewien niedosyt, więc rozpoczyna podróż od początku znajdując każdorazowo nowe uniesienia muzyczne. Staniszewski za swoją twórczość został uznany przez redakcję portalu T-Mobile Music, jako artysta zasługujący na szczególne wyróżnienie wśród nowego, młodego, ekspansywnego oraz stale eksperymentującego z konwencjami pokolenia muzyków (poniżej 40 roku życia) w kategorii piosenko pisarze.

Doświadczenia życiowe oraz zawodowe Marcina mają bezpośrednie przełożenie na jakość oraz wyjątkową głębię jego przekazów lirycznych. Dzięki temu słuchający może lepiej solidaryzować się z muzyką, nie tyle jej słuchając, co intensywnie przeżywając każdą nutę oraz sylabę.

W miarę rozwoju swojej kariery scenicznej Beneficjenci Splendoru zapraszali do gościnnych występów wielu znajomych muzyków jak na przykład: Annę Ruttar z zespołu Natanael, Adriannę Styrcz z zespołu Sinusoidal oraz Zofię Chabierę z zespołu Drekoty.

Po 6 latach od powstania, czyli na koniec 2011 roku obecny, permanentny koncertujący skład grupy w końcu się ustabilizował. Muzycy pojawili się między innymi na OFF Festivalu szybko zjednując sobie nowe rzesze zdeklarowanych fanów.

Muzyka Beneficjentów Splendoru jest regularnym dodatkiem w audycjach nadawanych na antenie Radiowej Trójki, z którą muzycy są bardzo ściśle zżyci. Ich pierwszy oficjalny utwór zatytułowany „Moje Studio” został wydany przez dziennikarza tego radia Piotra Stelmacha w kompilacji „Offensywa”. W lutym 2014 roku Beneficjenci Splendoru pojawili się na żywo w studiu im. Agnieszki Osieckiej.

W ciągu lat swojego istnienia muzycy coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność na polskiej scenie muzycznej, stając się ciekawą alternatywą dla skostniałych muzycznych schematów. Ich wizja muzyki doskonale wpisuje się w potrzeby współczesnego odbiorcy, który poszukuje ciekawego połączenia nowoczesności z tradycyjnymi konwencjami muzycznymi. Niebanalne przekazy Beneficjentów trafiają tutaj w samo sedno.