Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Benji Boko

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Benji Boko

kraj: Wielka Brytania

gatunek: house

Benjamin Gordon (urodzony 5 października 1986) znany pod pseudonimem Benji Boko jest brytyjskim Dj’em oraz producentem szeroko rozpoznawalnym w środowisku muzycznym, dzięki swoim unikalnym oraz żywiołowym remixom.

Boko wychował się w Brighton, gdzie w trakcie standardowego życia nastolatka zainteresował się tworzeniem remixów. Początkowo gromadził on na swoim komputerze duże ilości najróżniejszych kawałków muzycznych i starał się je ze sobą miksować.

W miarę rozwoju swoich umiejętności szukał nowych inspiracji dla lepszego dookreślenia swojego stylu muzycznego, wchodząc coraz głębiej w świat muzyki elektronicznej. Gdy po raz pierwszy zetknął się z twórczością Dj’a Yody został wręcz uderzony przez świadomość, że ktoś inny robi to samo, co on. Dało mu to motywację do dalszej pracy oraz cel – wytworzenia swojego unikalnego stylu, by wybić się spośród dużej ilości nowo powstałych Dj’ów.  

W wieku 18 lat Benji zakupił swoje pierwsze decki, na których wykonywał mixy na żywo oraz szlifował swoje umiejętności. Początkowo były to jedynie wystąpienia na domowych imprezach w Brighton, jednak szybko trafił on na klubowe deski, gdzie został dostrzeżony przez licznych promotorów.

W 2008 roku Boko przeniósł się do Leeds, by uczęszczać do Leeds Collage of Music, które ukończył na kierunku produkcji muzycznej. Udało mu się również zdobyć regularny slot w HIFI w Leeds, gdzie grał oraz kontynuował swoje eksperymenty muzyczne przez 3 lata. W 2011 roku ukończył uniwersytet. Pełen nowych wiadomości oraz doświadczeń powrócił do Brighton, by zderzyć wszystko czego się nauczył z rzeczywistością. Jest to moment przełomowy, ponieważ wtedy Benjamin stał się prawdziwym Dj’em Benjim Boko.

W 2010 roku Benji podpisał kontrakt z wytwórnią płytową Tru-Thoughts, niedługo potem wystąpił przed 17 tysięcznym tłumem na London O2 Arena, podczas nocy sylwestrowej. Zagrał tutaj u boku takich gwiazd światowej elektroniki jak: Deadmau5, Justice oraz Calvin Harris. Wystąpienie to pozwoliło mu znaleźć się w centrum światowej uwagi, za swój występ zebrał bardzo dobre recenzje (między innymi od Zane’a Lowe’a z BBC Radio 1, który stwierdził „to, co Benji robi na żywo jest prawdziwie unikalne”).

 

 

Debiutancki album Boko zatytułowany „Beats, Treast & All Things Unique” pojawił się w czerwcu 2011 roku nakładem wytwórni Tru-Thoughts. Przy tworzeniu albumu razem z Boko wzięli udział Maxi Jazz z Faithless oraz Ricky Rankin z Roots Manuva. Benji otrzymał bardzo dobre recenzje od krytyków. Najlepiej sukces ten streszcza recenzja BBC Music „Boko wykazuje niesamowitą siłę wyobraźni, gdy przychodzi do łączenia ze sobą różnorodnych stylów oraz pomysłów muzycznych”. Boko często współpracuje z MC Maxi Jazzem, który znany jest na całym świecie, dzięki swojemu unikalnemu wokalowi prezentowanemu w zespole Faithless. Od wydania swojego pierwszego albumu Boko jest nieustannie supportowany przez Radio 1 oraz MOBO, które określają go, jako osobę doskonale łamiącą schematy muzyczne.

Gdy Benji nie zajmuje się produkcją swoich solowych kawałków, to intensywnie remixuje poszerzając swoje bogate portfolio. Do tej pory tworzył on remixy dla wielu czołowych nazwisk ze świta muzyki. Wśród nich można wymienić chociażby takich artystów jak: Roots Manuva, Fatboy Slim, Chiddy Bang, Rizzle Kicks, Kidda, Pixie Lott, Beardyman, Nelly Furtado oraz Little Dragon.

Remix dla Little Dragon jest zaliczany do jednego z najlepszych dzieł Boko – uplasował się on na czwartej lokacie w międzynarodowej liście muzycznej Hypemachine.

Od 2010 roku Benji Boko jest stałym uczestnikiem brytyjskiej sceny festiwalowej. Występuje on regularnie na: Glastonbury, V Festival, Secret Garden Party oraz na wielu innych.