Benni Chawes

Benni Chawes fot. Wikimedia Commons

Benni Chawes

kraj: Dania

gatunek: jazz, pop, synth

Benni Chawes to duński muzyk tworzący swoje przeboje w takich stylach jak jazz, pop oraz synth.

Benni otoczony był muzyką od najmłodszych lat. Jego babka grała na pianinie, dziadek na mandolinie, a matka uczęszczała do The Royal Danish Academy of Music. Benni studiował muzykę na Berklee College of Music w Bostonie. Po zakończeniu nauki jego kariera muzyczna nabrała tempa, jednak nie jako pianisty lecz jako „ludzkiego basu”. Był to pomysł, na który Benni wpadł przypadkiem podczas swoich studiów – używał on swojego głosu, jako rodzaju instrumentu, prezentując niepowtarzalne umiejętności wokalne oraz zdolności modulacyjne. Chawes niedługo potem opracował techniki pozwalające mu „śpiewać” jak instrumenty basowe, perkusyjne, a nawet gitarowe. Nagrywał on swój głos z różnymi prawdziwymi instrumentami, tworząc niesamowite połączenia płynące z naturalnych zdolności oraz wypracowanych umiejętności gry. Dzięki temu szczególnemu połączeniu Chawes zdobył w 1993 roku nagrodę „Outstanding Musicianship” przyznawaną przez Międzynarodową Organizację Nauczycieli Jazzu.

W 1996 roku Chawes przyłączył się do jazzowej formacji Vox One. Przyczynił się on bardzo do sukcesu czwartego krążka formacji „Chameleon” z 1998 roku, który zdobył sobie szerokie uznanie w środowisku krytyków muzycznych oraz wiele nagród. Jazzowy śpiew Chawesa jest porównywalny do twórczości Larry’ego Grahama oraz Jaco Pastoriusa.

W 1998 roku Chawes rozpoczął współpracę z popowo – rockową formacją FOCS. Współpracował on również z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną, której koncert był transmitowany przez WCVB-TV do milionów odbiorców w całych Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu koncertowi popularność Chawesa niepomiernie wzrosła praktycznie z dnia na dzień, dając mu możliwości współpracy z wieloma innymi artystami przy coraz ambitniejszych projektach muzycznych.

Chawes swoim głosem wyznacza nowe kierunki w rozwoju muzyki jazzowej. Jest on dynamiczną siłą sprawczą tworzącą nowe standardy oraz perspektywy. W 2002 roku Chawes zaprzestał bycia „ludzkim basem” skupiając się na komponowaniu piosenek. Szukając prostoty w przekazie zamienił kompleksowy jazz na bardziej stonowany pop, przeznaczony na potrzeby szerokiej publiczności. Teraz Chawes na wzór innych muzyków porozumiewał się ze swoimi słuchaczami za pomocą napisanych przez siebie lirycznych tekstów, a nie instrumentalnej modulacji swojego głosu.

Jego styl to połączenie ciepła oraz unikalności, który pozostawia po sobie wyjątkowo bujne pozytywne doznania. Benni Chawes to artysta najwyższego kalibru, obok twórczości, którego zwyczajnie nie można przejść obojętnie.