Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bibio

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Bibio

kraj: Wielka Brytania

gatunek: electronic-folk-dance

Bibio to pseudonim artystyczny angielskiego muzyka oraz producenta Stephena Wilkinsona, którego główną sferą zainteresowań jest tworzenie eksperymentalnych elektronicznych mieszanek. Swoją pasję do muzyki eksperymentalnej Wilkinson wyrobił podczas swojego pobytu na Middlesex University w Londynie. Dzięki studiom dopracował on swój własny, unikalny styl muzyczny określany przez wielu krytyków oraz fanów, jako hybryda elektroniki, folku i dance’ u.

Wilkinson sam przyznaje, że muzyka elektroniczna nie musi być statyczna w swoim charakterze, można z powodzeniem uczynić ją bardziej „ludzką”. Ten ludzki wymiar jest tutaj szczególny, ponieważ muzyka Bibio pozwala każdorazowo odnaleźć w sobie coś nowego. Tak jak każdy człowiek jest inny i ma inne potrzeby – tak muzyka Wilkinsona nie jest skierowana do jednej grupy odbiorców, ale do wszystkich (jest egalitarna!). Przez krótki okres Wilkinson wykładał na Stafford College, ucząc wykorzystania technologii w muzyce.

Jego utwory były w przeszłości wykorzystywane w kampaniach promocyjnych przez: L.L. Bean, Adult Swim, Toyotę oraz Amazon.com. Pierwsza światowa reklama Google Glass użyła w swojej reklamie utwóru Bibio pod tytułem „Lover’s Carvings”. Twórczość Wilkinsona zatacza bardzo szerokie kręgi nie tylko na współczesnej scenie muzycznej, ale również w szeroko pojęty show biznesie o czym świadczy jego częste uczestnictwo w różnorodnych projektach, nie tylko muzycznych.

Jego fani przez długi czas doszukiwali się znaczenia pseudonimu artysty. Bibio jest nazwą małej czerwono-czarnej muchy - podobnego typu owady wykorzystywał ojciec Wilkinsona podczas swoich wędkarskich wypraw.

W swojej twórczości Bibio w dużej mierze inspiruje się zagranicznym fenomenami muzycznymi. Wśród swoich idoli artysta sam wymienia takie zespoły oraz gwiazdy jak: Daft Punkt, Boards of Canada, Madlib, J Dilla, Elizabeth Fraser. Na jego styl gitarowy bezpośredni wpływ mieli: The Incredible String Bank, Nick Drake, Tortoise oraz Joao Gilberto.