Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 34937, ID obiektu: 35061

Billie Marten

Billie Marten

Billie Marten

Billie Marten

kraj: Wielka Brytania
gatunek: songwriter, indie pop

Bille Marten to pseudonim sceniczny Isabelli Sophie Tweddle (urodzonej 27 maja 1999 roku) brytyjskiej artystki, wokalistki oraz songwriterki. Pierwszy raz usłyszano o niej, gdy Billie miała 12 lat i swoimi piosenkami zamieszczanymi na serwisie YouTube, zaczęła zwracać na siebie coraz większą uwagę świata muzycznego – przyciągając tysiące oglądających, swoją wyjątkową barwą głosu. W wieku 15 lat (2014 rok) wydała swoje pierwsze EP, na kolejne nie trzeba było długo czekać – pojawiło się już rok później. W efekcie szybkiego startu, na koniec 2015 roku artystka została nominowana do prestiżowej nagrody BBC Sound of 2016.

Isabella w młodości, dość szybko rozpoczęła naukę gry na gitarze oraz pisanie własnych, początkowo nieśmiałych tekstów piosenek, które z biegiem czasu zaczęły nabierać coraz większej głębi lirycznej. W wieku 9 lat szeroko korzystała ona z możliwości jakie zapewnia współczesna sieć Internetowa, prowadząc swój własny kanał na serwisie YouTube. Na nim zamieszczała coverowe wersje utworów największych popowych gwiazd muzycznych (robiła to głównie dla przyjemności swoich dziadków, którzy mieszkali na stałe we Francji). W wieku 12 lat wykonała kilka nagrań dla lokalnego serwisu w YouTube zwanego Ont’Sofa, gdzie zaprezentowała między innymi cover piosenki Lucy Rose - „Middle of the Bed” – utwór momentalnie zyskał tysiące wyświetleń. Marten później sama przyznała, że szybkość z jaką z dnia na dzień stała się rozpoznawalna była dla niej zaskakująca.

Artystka na szczęście nie zachłysnęła się popularnością oraz nagłą sławą. W dalszym ciągu posiada, tak zwaną chłodną głowę, skupiając się na dalszym szlifowaniu swojego warsztatu muzycznego oraz pełniejszym dopracowaniu stylu śpiewu i gry.

W maju 2014 w dniu swoich 15 urodzin Billie Marten wydała swój pierwszy singiel zatytułowany „Ribbon”. Piosenka powstała rok wcześniej przy współpracy z Fioną Bevan. Niedługo potem „Ribbon” zostało również wydane jako EP. W sierpniu 2014 Maren wystąpiła na festiwalu organizowanym przez BBC Reading Festival. W grudniu opisała ona w ten sposób swoją dotychczasową twórczość muzyczną – „jest ona mieszanką spokojnego folku z lekką nutą indie”.

W styczniu 2015 roku dzięki swojej stale rosnącej popularności, Billie Marten udało się podpisać kontrakt z jedną z dywizji Sony Music – Chess Club Records. Wydała wtedy swój kolejny singiel zatytułowany „Heavy Weather”, który zadebiutował w kwietniu 2015 roku w BBC Radio 1.

W październiku 2015 roku rozpoczęła swoją pierwszą trasę koncertową, działając między innymi jako czynny support dla Lucy Rose. Drugie EP Marten zatytułowane „As Long As” zostało wydane w 2015 roku. W listopadzie została również nominowana do prestiżowej nagrody BBC Sound of 2016. We wrześniu 2016 roku wydała swój debiutancki album pt. Writing of Blues and Yellows, nakładem RCA Records.

Billie Marten