Birdy

Birdy fot. Wikimedia Commons

Birdy

kraj:Wielka Brytania

gatunek: indie rock, alternatywa

Jasmine Lucilla Elizabeth Jennifer van den Bogaerde (urodzona 15 maja 1996) znana lepiej w środowisku muzycznym pod swoim scenicznym pseudonimem Birdy, to angielska wokalista, pisarka tekstów oraz artystka, która swoim wyjątkowym kunsztem muzycznym coraz szybciej pobija serca i umysły światowej publiczności.

W 2008 Birdy wygrała konkurs Open Mic UK w wieku 12 lat, a jej debiutancki singiel „Skinny Love” był dla niej punktem przełomowym, otwierając jej drogę do list przebojów w całej Europie.

Birdy rozpoczęła dość wcześnie swoją przygodę z muzyką. W wieku lat siedmiu zaczęła uczyć się gry na fortepianie, by rok późnej rozpocząć tworzenie swoich pierwszych nieśmiałych tekstów lirycznych. Birdy wywodzi się z rodziny artystów oraz muzyków, nie dziwi zatem specjalnie fakt, że z szeroko pojętym środowiskiem artystycznym miała kontakt już od najmłodszych lat. Dzięki temu miała możliwość do patrzenia na świat oraz muzykę, z wielu perspektyw, co pozwoliło jej na bardzo szybkie odkrycie, swojego unikalnego stylu gry i śpiewu.

Pseudonim artystki jest zdrobnieniem, którego używali jej rodzice odnosząc się do Jasmine – ponieważ kiedy jako mała dziewczynka była karmiona, otwierała swoje usta jak mały ptak żądający jedzenia. Przezwisko szybko przylgnęło do Jasmine, jedynie nauczyciele w szkole posługiwali się jej prawdziwym imieniem. Dużym sukcesem młodej Birdy była wygrana wspomnianego konkursu młodych talentów Open Mic UK oraz Live and Unsigned. Oba wygrała deklasując, niebagatelną ilość 10 tysięcy pozostałych uczestników. Swój popisowy utwór „So Be Free” wykonała perfekcyjne przed 2 tysięcznym tłumem na koniec konkursu.

W 2009 Birdy wystąpiła na żywo grając na pianinie w Studiu 3 Radia BBC. W styczniu 2011 roku, w wieku zaledwie 14 lat, artystka wydała cover piosenki „Skinny Love” autorstwa Bona Iver’ego. Jej wersja utworu stała się istnym hitem w Wielkiej Brytanii, lądując na 17 miejscu na liście „utworów tygodnia” (piosenka ta została również wykorzystana w popularnym serialu „The Vampire Diaries”). Kawałek „Skinny Love” stał się oficjalnym biletem Birdy do sukcesu oraz podboju światowej sceny muzycznej. Od tego momentu artystka zaczęła na stałe funkcjonować w szerszej świadomości odbiorców, zjednując sobie coraz większe rzesze zdeklarowanych fanów oraz zdobywając uznanie ze strony światowych krytyków.

Birdy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jej pierwszy sukces, wzięła się mocno za coverowanie innych piosenek. Na jej liście utworów znajdują się miedzy innymi „The A Team” Eda Sheerana oraz „Shelter” grupy The xx.

W niedługim czasie, bo 7 listopada 2011 roku, Birdy wydała swój pierwszy zbiór coverów (plus jedna oryginalna piosenka). Album momentalnie zyskał wysokie noty: 13 miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, 40 w Irlandii oraz 1 w Belgii, Holandii i Australii. 21 grudnia artystka otrzymała nagrodę „Golden Single” w Holandii, za sprzedaż ponad 25 tysięcy egzemplarzy swojego debiutanckiego albumu. Dzień później otrzymała kolejny Golden Single, tym razem z Belgii za sprzedaż 15 tysięcy kopii swojego albumu. W sierpniu 2012 jej debiutancki krążek znalazł się na pierwszym miejscu w Australii, jednocześnie z jej dwoma singlami, które zajęły odpowiednio: 2 i 10 lokatę – Birdy zdominowała wtedy pierwszą dziesiątką australijskiej listy przebojów!

Dalsza część 2012 roku przyniosła wydanie „Live in London” - rozbudowane EP, składające się z 8 piosenek. Znajdowały się tam, między innymi covery Eda Sheerana oraz jej piosenka „Just a Game”, wykorzystana w soundtracku do filmu „Igrzyska Śmierci” („Hunger Games”). W 2013 młoda artystka pojawiła się między innymi na Sanremo Music Festival 2013.

W 2014 Birdy wydała swój drugi profesjonalny album zatytułowany „Fire Within”, który do tej pory zebrał bardzo dobre wyniki zarówno sprzedażowe jak i medialne.

Jasmine jest artystką, której muzykę bardzo często wykorzystuje się w filmach oraz serialach. Jej głos usłyszeć można również u boku największych gwiazd światowego formatu. Jej zaangażowanie oraz nastawienie na ciągły rozwój muzyczny sprawia, że jest to gwiazda, która wschodzi coraz szybciej na światowym muzycznym firmamencie.