Bisquit

Bisquit fot. East News

Bisquit

kraj: Polska

gatunek: jazz, alternatywa

Bisquit to polski zespół jazzowy, założony w 2001 roku z inicjatywy Joanny Chacińskiej (wokal) oraz Tomasza Krawczyka (sekcje gitarowe). Grupa wykonuje rozmaite wariacje jazzowe, prezentując swoją twórczością ciekawe, nowe spojrzenie na ten gatunek muzyki. Ich styl jest wyjątkowo nośny, o czym świadczy duża popularność muzyków nie tylko na terenie Warszawy (gdzie zaczęła się ich kariera), ale również na przestrzeni całego kraju.

Początki gry Bisquit to głównie sfera warszawskich scen muzycznych oraz stopniowe budowanie profesjonalnego wizerunku. Pierwsze unikalne kompozycje grupy pojawiły się w 2002 roku zjednując muzykom uznanie ze strony publiczności jak i krajowych krytyków. Po 2004 roku zespół się zmodernizował. Joanna i Tomek porzucili schemat duo i rozszerzyli swoją formację o innych muzyków. Dołączyli do nich wtedy: Daniel (kontrabas), Jan Smoczyński (fortepian) oraz Marcin Jahr (perkusja). W następnych latach skład uległ jeszcze innym drobnym zmianom. Po względnym dotarciu się nowych członków, grupa zaczęła zbierać materiał oraz tworzyć nagrania do swojego pierwszego debiutanckiego albumu. W miedzy czasie, przygotowywali się oni również do różnorodnych koncertów oraz festiwali, wzięli oni udział między innymi w Vena Festival (2004 rok) gdzie zajęli 7 lokatę na 650 uczestniczących. Rezydując pod szyldem wydawniczym wytwórni Kayax, Bisquit wydał swój pierwszy studyjny album pod tytułem „Inny smak”. Płyta została wyjątkowo ciepło przyjęta przez publiczność oraz profesjonalne środowisko muzyczne. Za krążek muzycy zebrali wiele pochwalnych recenzji między innymi od: Kayah, Edyty Bartosiewicz oraz Krzysztofa Kiljańskiego.

Mieszanka jazzu, smooth jazzu oraz popu, którą prezentują w swoich kawałkach muzycznych stanowi ciekawą wariację, posiadającą w sobie to specyficzne „coś”. Dzięki temu do wykonań Bisquit nieustannie się wraca. Ich krążki nigdy długo nie spoczywają na domowych półkach, przynosząc zasłużone chwile muzycznego wytchnienia w codziennej zabieganej rzeczywistości.