Blank & Jones

Blank & Jones fot. Wikimedia Commons

Blank & Jones

kraj: Niemcy

gatunek: elektronika

Blank and Jones to niemieckie muzyczne duo, zajmujące się tworzeniem muzyki elektronicznej, w którego skład wchodzą: Jan Pieter Blank (urodzony 15 czerwca 1971 roku), znany, jako Piet Blank oraz Rene Runge (urodzony 27 czerwca 1968 roku), znany, jako Dj Jaspa Jones. Skład dopełnia producent Andy Kaufhold. Muzycy należą do światowej śmietanki artystów tworzących elektronikę. W trackie swojej działalności wydali 11 albumów oraz ponad 16 singli, każde z tych dzieł odbiło się głośnym echem w środowisku muzycznym. Blank and Jones dzięki swojej muzycznej wizji, szybko stali się ikonami elektroniki, zdobywając sobie uznanie oraz poparcie wśród milionów fanów na całym świecie.

Zanim Black and Jones zaistniało na światowych deskach muzycznych oraz w świadomości słuchaczy, muzycy w młodości na własną rękę szlifowali swoje umiejętności. Piet Blank za swoje pierwsze prawdziwe zetknięcie z muzyką określa moment, gdy kupił „Kids in America” stworzony przez Kima Widea – był to pierwszy spinnowany przez niego utwór; Piet miał wtedy 16 lat. Rene swoje pierwsze Dj’skie doświadczenia łączy z Dusseldorfem, gdzie był lepiej znany, jako Jaspa Jones i gdzie zaczął występować na lokalnej scenie muzycznej mając 19 lat. Razem z Blankiem i Kaufholdem połączyli siły, tworząc trance team Piet Blank & Jaspa Jones (później przemianowany na Blank & Jones), po spotkaniu na konferencji muzycznej Popkomm.

Mimo wspólnej pracy, przez pierwsze kilka lat nie udało im się wydać żadnego singla. Sytuację zmienił rok 1997 wraz z wydaniem „Sunrise” – ich pierwszego albumu. Większość potem wydanych przez nich singli automatycznie lądowała w pierwszej 50-tce niemieckich list przebojów.

W miarę rozwoju swojej kariery muzycznej, Blank and Jones współpracowali z czołowymi nazwiskami ze świata muzyki, mieszając rozmaite style przy tworzeniu swoich utworów. Wśród najważniejszych kolaborantów można wymienić chociażby: The Cure, Anne Clark, Sarah McLachlan, Claudia Brücken, Pet Shop Boys i Delerium. Wydali również kilka własnych albumów stricte chill-outowych – „Relax”.

W 2006 grupa wydała album będący zbiorem ich najlepszego materiału studyjnego, zatytułowany „The Singles”.

Swoją popularność Blank and Jones zawdzięczają częściowo wystąpieniom w klubach, audycjach radiowych oraz wielkich imprezach masowych jak Love-Parade, StreetParade oraz Mayday. Jednak prawdziwym dopełnieniem ich sukcesu jest angażowanie się, jako moderatorów w Eins Live-TV oraz współprowadzenie Viva-Clubrotation.

Pytani, co jest sekretem ich sukcesu, muzycy odpowiadają wprost: „wszystko wykonujemy elektronicznie, od początkowej fazy wykorzystujemy jedynie nasze własne mixy. Dzięki temu każdy grany przez nas set jest prawdziwie unikalny – nie tylko pod kątem tego, co gramy, ale jak to gramy”.

Blank and Jones regularnie grali na największych festiwalach, odbywających się między innymi w Niemczech, Holandii, Polsce oraz Rosji. Dodatkowo często podróżują do Kanady, Meksyku, Ameryki Południowej oraz Australii.

Ich muzyka stanowi doskonałe streszczenie stylu oraz sposobu wyrażania siebie na przełomie zeszłego tysiąclecia. Wiele kawałków Blank and Jones weszło na stałe do kanonu muzyki elektronicznej, stanowiąc punkt odniesienia dla wszystkich aktualnie tworzących artystów. Piet oraz Rene zapisali się wielkimi literami w świadomości słuchaczy. Nie dziwi zatem fakt, że gdziekolwiek się nie pojawią, podążają za nimi wielotysięczne tłumy.