Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Blood Orange

Blood Orange fot. Wikimedia Commons

Blood Orange

kraj: Wielka Brytania

gatunek: R&B, elektroniczna

Blood Orange to jeden z projektów muzycznych, który prowadzi Devonte „Dev” Hynes (urodzony 23 grudnia 1985 roku) brytyjski wokalista, kompozytor, producent oraz autor tekstów. Hynes jest wyjątkowo jaskrawą osobistością w świecie muzycznym, poprzez angażowanie się w rozliczne projekty artystyczne. Blood Orange jest tylko jednym z nich. Wcześniej artysta występował pod pseudonimem Lightspeed Champion oraz był gitarzystą grupy Test Icicles. Jako Blood Orange, Hynes wydał dwa albumy.

Jego talent pisarski jest szeroko ceniony w środowisku muzycznym. Pisał on teksty oraz pomagał tworzyć dzieła liryczne takim gwiazdom jak: Solange Knowles, Sky Ferreira, FKA twigs, Florence and the Machine, Carly Rae Jepsen, Diana Vickers, The Chemical Brothers oraz Kylie Minogue. W 2007 roku zajął 49 miejsce w notowaniu najbardziej cool w środowisku rockowym, awansując na 20 lokatę rok później. Hynes urodził się w Londynie gdzie do 2007 roku mieszkał i pracował (między innymi z Test Icicles).

Hynes jest artystą wyjątkowo barwnym, o niesamowitym poczuciu humoru. W 2008 roku pojawił się, wspierany przez cały zespół, na NME 2008 Awards w cosplayu z gwiezdnych wojen (księżniczka Leia grała na perkusji) – których Hynes jest dużym fanem. Jego wystąpienie zrobiło prawdziwą furorę, zjednując mu dodatkowych fanów. Jest to tylko jeden z wielu muzycznych wyskoków artysty. Umiejętność doskonałego odnalezienia się praktycznie w każdym środowisku oraz zapewnianie swoim odbiorcom dostępu do prawdziwie unikatowej muzyki, czyni z niego oraz jego projektów „chodliwy” towar, którym zachwycają się szerokie rzesze na całym świecie. Hynes w trakcie trwania swojej kariery pojawiał się na czołowych światowych festiwalach muzycznych jak: SXSW (2008), Glastonbury (2008), Pukkelpop (2008), Latitude (2009).

Po dwóch latach intensywnego koncertowania doznał poważnego urazu gardła, na które musiał przejść rozległy zabieg chirurgiczny. Ponowne stanięcie na nogi i powrócenie do  formy, zajęło mu prawie 2,5 roku. W tym czasie powstrzymywał się od wielkich koncertów, pojawiając się okazjonalnie jak np. w 2009 roku na Carling Festival.

Hynes zaczął występować, jako Blood Orange w 2011 roku. Ten projekt muzyczny Deva koncentrował się przede wszystkim na stylu łączącym R&B z muzyką elektroniczną. Większość występów Hynesa, jako Blood Orange miała miejsce w Londynie oraz Nowym Jorku. Co ciekawe całe zaplecze artystyczne stanowiły 3 elementy: Hynes, gitara i laptop – nie było tutaj wcześniejszych nagrań, każdy show odbywał się na żywo.

Debiutancki singiel Blood Orange pod tytułem „Dinner” został wydany w styczniu 2011 roku, nakładem Terrible Records. Po bardzo dobrej reakcji ze strony publiczności oraz krytyków, szybko posypały się następne dzieła jak album „Coastal Grooves” (2011).

W listopadzie 2013 roku pojawił się nowy album Blood Orange zatytułowany „Cupid Deluxe” pojawiła się na nim cała śmietanka artystyczna jak: David Longstreth (Dirty Projectors), Caroline Polachek (Chairlift), Samantha Urbani (Friends), Clams Casino, Despot, Adam Bainbridge (Kindness), Skepta oraz wielu innych. Album promowały trzy single: "Chamakay", "You're Not Good Enough" oraz "Uncle ACE"

W 2016 światło dzienne ujrzał album Blood Orange „Freetown Sound”.

Dyskografia Blood Orange:

• Coastal Grooves (2011)

• Cupid Deluxe (2013)

• Freetown Sound (2016)