Blue Six

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Blue Six

kraj: USA

gatunek: elektronika

Blue Six to pseudonim projektowy amerykańskiego muzyka, producenta oraz remixera - Jaya Denesa, który od lat 90tych zaznacza swoją obecność w światowej przestrzeni muzycznej. Początkowo Denes zdobył wyjątkowo marne uznanie na lokalnej scenie artystycznej, ciężko było mu się przebić przez innych artystów, którzy już na niej funkcjonowali, przecierając nowe szlaki muzyczne w tworzeniu gatunków elektronicznych.

Styl gry Denesa, a raczej Blue Six to połączenie elektroniki, popu oraz smooth jazzu z dużą dawką najróżniejszych instrumentów. Przez niektórych styl Blue Six określany jest mianem galimatiasu muzycznego, jednak absolutnie nie w negatywnym wydaniu. Jego wizja muzyczna przynosi wyjątkowo silną dawkę doznań, które oddziałują na wszystkie zmysły.  W tworzeniu niesamowitego przekazu Blue Six pomaga między innymi słynny multiinstrumentalista Marc Anthony Jones.

Jay Denes aka. Blue Six zaistniał tak naprawdę na scenie muzycznej, dzięki Bobowi Powerowi – producencie hip-hopowym, który jako pierwszy spośród profesjonalnego środowiska muzycznego poznał się na potencjale artysty. Bob postanowił dać szansę na wykazanie się Denesowi, ustawiając spotkanie z Davem Boonshoffem.

W efekcie niedługo po przemianowaniu się na Blue Six, Jay rozpoczął intensywny proces docierania swojego stylu muzycznego oraz jakości gry. Boonshoff umożliwił mu założenie wytwórni Naked Music (z początku nie była to wytwórnia, a bardziej działalność promocyjna), która wydała jego pierwszy, debiutancki utwór zatytułowany „Beautiful Tommorrow”. Dzieło przyjęło się bardzo pozytywnie wśród publiczności oraz krytyków muzycznych, zjednując Jayowi nowych fanów i dając mu solidne pchnięcie w rozwoju swojej kariery.

Naked Music, które od samego początku (czyli od 1992 roku) współtworzą Jay Denes (Blue Six) oraz Dave Boonshoff po swoim sukcesie w sferze undergroundowej – dzięki „Beautiful Tommorrow” oraz kilku innym produkcjom, nabrało wiatru w żagle podejmując się projektów muzycznych z wieloma czołowymi artystami na świecie. Naked Music zorientowana jest przede wszystkim na dance, jednak nie stroni od eksperymentów muzycznych.

Wykonywali oni remixy dla wyjątkowo barwnych artystów jak np. Sade, Kelis, Maxwell oraz Britney Spears. Od 1998 roku Naked Music stało się prawdziwą wytwórnią płytową, zmieniając się w Naked Music Recordings – marką wyjątkowo dobrze rozpoznawalną w branży muzycznej. Dzięki temu Blue Six zyskał idealną bazę do promocji swojej wizji muzycznej.

W roku 2000 Blue Six razem z Naked Records popisali kontrakt z wytwórnią Virgin, zdobywając wielu nowych artystów. Denes jednak nie mógł usiedzieć na miejscu, wyjątkowo cenił oraz w dalszym ciągu ceni sobie projekty indie. Wkład wytwórni oraz Denesa w muzykę elektroniczną jest dość spory. Wielu zarzuca mu opieszałość oraz słabe tempo wydawania kolejnych dzieł. Jest to niesprawiedliwe biorąc pod uwagę wyjątkową jakość oraz dobrą analizę gotowych produktów.

Jak mówi sam Jay: „może nie wypuszczamy wielu produktów, jednak, gdy już to zrobimy jasnym się staje, że warto było czekać”. Blue Six razem ze swoją wytwórnią najbardziej cenią sobie pełną niezależność. W czasach, gdy rynek muzyczny cały czas przeżywa liczne perturbacje, zachowanie swojego prawdziwego „ja” muzycznego jest wyjątkowo trudne do osiągnięcia. Mimo licznych problemów Naked Music razem z swoimi produkcjami muzycznymi, cieszą się swoją „indie freedom” jak tylko mogą.