Bob James

Bob James fot. Wikimedia Commons

Bob James

kraj: USA

gatunek: jazz

Robert McElhiney „Bob” James (urodzony 25 grudnia 1939 roku) jest amerykańskim muzykiem jazzowym, aranżerem oraz producentem, zajmującym się tworzeniem swoich dzieł w stylu smooth jazz. Bob jest uznawany za jednego z głównych inicjatorów tego stylu. Jego dzieła muzyczne doceniane są na całym świecie, z uwagi na swoją kompleksowość melodyczną, przez co należą do jednych z najczęściej samplowanych przez różnych muzyków.

Przygoda z muzyką rozpoczęła się dla Boba dość szybko. Naukę gry na pianinie rozpoczął mając zaledwie 4 lata. Niedługo potem odkryto, że ma on fantastyczny słuch muzyczny. W wieku 7 lat uczył się gry u R.T Dufford nauczycielki w Missouri Valley College, która jak sam przyznaje, pomogła mu doskonale opanować podstawy gry – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Postać Dufford jest szczególna dla muzycznego rozwoju Jamesa. Jej wkład pozwolił Bobowi na pełniejsze zrozumienie swojego potencjału oraz sprawniejszy rozwój muzycznych zdolności. Dufford stanowiła jeden z głównych kamieni milowych, w rozwoju jego przyszłej kariery. Pierwszą „profesjonalną” pracą Boba było granie w klasie stepowania w Mercy Academy – w wieku 8 lat.

James jest bardzo uzdolniony muzycznie, poza pianinem potrafi płynnie grać na trąbce, timpani oraz perkusji. W latach 1950 – 56 zdobył na terenie Missouri wiele pierwszych miejsc w organizowanych tam konkursach fortepianowych.

Rozpoczynając studia na Berklee College of Music w Bostonie, współlokatorem Jamesa został Nick Bringola – jedna z późniejszych legend jazzowych. Artyści wspólnie zaczęli występować, kiedy James wstąpił do kwartetu Bringoli. W tym czasie powstała również pierwsza oryginalna kompozycja Jamesa zatytułowana „Blue Beau”.

W latach 70-tych ubiegłego wieku, James odegrał główną rolę w kształtowaniu się smooth jazzu, jako gatunku muzycznego. W tym czasie działał on głównie, jako aranżer pomagając tworzyć albumy takim gwiazdom jak: Stanley Turrentine, Milt Jackson, Grover Washington Jr, Earl Klugh czy David Sanborn.

W 1979 roku James wydał swój pierwszy łączony album pod tytułem „One on One”. Krążek powstał przy współudziale Earla Klugha. Płyta okazała się dużym komercyjnym sukcesem, zdobywając Jamesowi nowe rzesze zdeklarowanych fanów oraz odbijając się pozytywnym echem w przestrzeni krytyków muzycznych. Za ten sukces James został w 1981 roku uhonorowany nagrodą Grammy w kategorii Najlepsze Popowe Wykonanie Instrumentalne.

W 1979 roku James wyruszył również do Nowego Yorku, za namową swojego dyrektora artystycznego Petera Paula, w celu wykorzystania możliwości, jakie dawała rozwijająca się tam scena jazzowa. Rezultatem tego planu były trzy koncerty, które odbyły się w: Bottom Line, Town Hall oraz Carnegie Hall. Wśród muzyków, którzy wybrali się razem z Jamesem w tą pierwszą, wyjątkową podróż muzyczną, można wymienić takie persony jak: Earl Klugh, Steve Gadd, Gary King, Richard Tee oraz Tom Browne.

Spuścizna muzyczna Boba Jamesa jest niesamowita. Jako jeden z ojców smooth jazzu wywarł on olbrzymi wpływ na kształt, nie tylko tego gatunku muzyki, ale również wszystkich pozostałych. Jego kawałki muzyczne jak „Nautilus” oraz „Take Me to the Mardi Gras”, należą do jednych z najczęściej samplowanych w historii hip-hopu. Bob James to artysta tworzący muzykę, która pozwala efektywnie oderwać się od rzeczywistości i każdorazowo odlecieć w krainę wyjątkowego, muzycznego geniuszu.