Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bombay Bicycle Club

Bombay Bicycle Club fot. Wikimedia Commons

Bombay Bicycle Club

kraj: Wielka Brytania

gatunek: folk, elektronika, world music, indie pop

Bombay Bicycle Club to angielska grupa muzyczna, grająca Indie rock wywodząca się z Crouch End w Londynie. Skład kapeli tworzą Jack Steadman (główny wokalista, gitarzysta oraz pianista), Jamie MacColl (gitara), Suren de Saram (perkusja) oraz Ed Nash (basista). Jest to zespół głównie zorientowany gitarowo, który przy tworzeniu swojej wizji muzycznej, szeroko eksperymentuję z różnorodnymi stylami muzycznymi, wliczając w to: folk, elektronikę, indie oraz world music.

W 2006 roku grupa pojawiła się na V Festival, gdzie zostali wyjątkowo ciepło przyjęci przez publiczność oraz krytyków. Dało im to energię oraz możliwość do dalszej realizacji swoich zamierzeń artystycznych. Ich dyskografia nieustannie powiększa się o nowe albumy oraz single, z których każdy stanowi wyraz odmiennej perspektywy muzycznej. Bombay Bicycle Club jest ciekawym eksperymentem muzycznym, w którego twórczości każdy muzyczny poszukiwacz nowych doznań i wymiarów słuchania, odnajdzie coś dla siebie.

Steadman, MacColl oraz de Saram spotkali się mając 15 lat i założyli swoją pierwszą formację muzyczną o nazwie The Canals. Początkowo grali jedynie przed publicznością szkolną zmieniając, co chwila swoją nazwę, aż w końcu zatrzymali się na Bombay Bicycle Club (byłą to nazwa nieistniejącej już sieci indyjskich restauracji w Wielkiej Brytanii). Jako młody skład wykonywali głównie małe przedstawienia dla niewielkiej publiczności, jednak po przystąpieniu do „Road to V”, organizowanego przez Virgin Mobile programu promującego talenty (który wygrali 16 sierpnia 2006 roku), ich kariera szybko wystrzeliła do góry.

27 lutego 2007 roku Bombay Bicycle Club wydała swój debiutancki EP pod tytułem „The Boy I Used to Be”. Ten jak i następny Ep „How We Are” (22 październik 2007) został wydany przez niezależny label muzyków – Mmm...Records. Po wydaniu tych dwóch pierwszych kawałków dla szerszej publiczności, Bombay Bicycle Club ruszyło w trasę po Wielkiej Brytanii, szybko plasując się w czołówce listy UK Indie Singels Chart. Na początku 2008 roku zespól zagrał na Artrocker Festival, The Camden Crawl oraz na The Great Escape Festival w Brighton.

W czerwcu 2008 roku wszyscy członkowie zespołu oficjalnie zdobyli wyższe wykształcenie. W praktyce oznaczało to, że teraz każdy z młodych artystów może swobodnie poświecić pełnię swojego czasu muzyce. Do tej pory musieli oni dzielić go między edukację, a swój rozwój muzyczny.

Pierwszy oficjalny singiel Bombay Bicycle Club zatytułowany „Evening/Morning” został wydany 4 kwietnia 2008 roku. Został on wyjątkowo dobrze przyjęty przez środowisko muzyczne. W tym samym roku muzycy pojawili się między innymi na Leeds Festival, Park Festival, The Edge Festival w Edynburgu oraz na Underage Festival.

Pod koniec 2008 roku grupa nagrała swój debiutancki album („I Had the Blues But I Shook Them Loose”), podpisując jednocześnie kontrakt z Island Records na wydanie przyszłych albumów oraz singli.

12 lipca 2010 roku Bombay Bicycle Club wydało swój drugi album zatytułowany „Flaws”. Krążek szybko znalazł się na 8 miejscu na liście UK Albums Charts, pobijając wynik ich debiutu, który osiągnął wcześniej 46 miejsce. „Flaws” składało się z 11 utworów akustycznych, będąc zbilansowaną mieszanką coverów oraz oryginalnych produkcji muzyków. Krążek zdobył status srebra za sprzedaż ponad 60 tysięcy egzemplarzy.

29 sierpnia wydany został trzeci album grupy. Nosił on nazwę „A Different Kind of Fix” – krążek prezentował sobą tak samo jak i „Flaws” duże skupienie na grze gitarowej, z tą różnicą, że najnowsza kreacja wykorzystywała bardziej gitary elektryczne, niż akustyczne.

Muzycy z Bombay Bicycle Club są bardzo rozpoznawani, nie tylko w środowisku muzycznym. Ich talent oraz zdeklarowanie pozwala im na uczestnictwo w wielu projektach artystycznych, przez co mogą oni swobodniej promować swoją unikalną perspektywę muzyczną. W 2010 wygrali NME Awards w kategorii Najlepsza Nowa Grupa, Ich utwór „How Can You Swallow So Much Sleep” znalazł się na oficjalnym soundtracku filmu „Zmierzch”. Ponadto portret głównego wokalisty – Jacka Steadmana, został namalowany przez słynnego brytyjskiego artystę – Joe Simpsona oraz dołączony do wystawy w The Royal Albert Hall. W 2012 roku muzycy zostali wybrani do występu na BT London Live concert w Hyde Parku, który był oficjalnym zakończeniem Igrzysk Olimpijskich London 2012.

29 stycznia 2016 grupa za pośrednictwem Facebooka ogłosiła, że robią sobie chwilową przerwę od dalszej muzyki – nie oznacza to jednak definitywnego końca Bombay Bicycle Club.