Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bon Iver

Bon Iver fot. Wikimedia Commons

Bon Iver

kraj: USA

gatunek: indie folk

Bon Iver to amerykańska grupa, tworząca swoje wyjątkowe dzieła muzyczne w stylu indie folku, założona w 2007 roku przez wokalistę oraz songwritera Justina Vernona. Pierwszy debiutancki album Bon Iver nosił tytuł „For Emma, Forever Ago” – został on wydany niezależnie przez Vernona w lipcu 2007 roku. Większość nagrań użytych przy produkcji albumu powstała w zaledwie trzy miesiące, w czasie gdy Vernon spędzał czas w domku w lesie na terenie Wisconsin.

W 2012 roku Bon Iver dorobiła się nagród Grammy w kategorii Nowy Najlepszy Artysta oraz Nowy Najlepszy Album Alternatywny (za album „Bon Iver, Bon Iver”).  

Nazwa projektu to nawiązanie do sformułowania pochodzącego z języka francuskiego „bon hiver”, które oznacza „dobra/łagodna zimę”. Vernon przeniósł się do Wisconsin, po zakończeniu swojego związku oraz z powodów zdrowotnych - żółtaczka, problemy z wątrobą. Tam w swoim domku, oglądając stary serial telewizyjny „Northern Exposure” na DVD, przyszedł mu do głowy, po raz pierwszy pomysł na nowy projekt muzyczny. Artysta wspomina, jak oglądając serial, zwrócił szczególną uwagę na pozdrowienia, którymi witali się aktorzy w filmie „bon hiver”. „Hiver” kojarzyło się Vernonowi z „Liver” (wątroba) – główną przyczyną jego dolegliwości zdrowotnych. Jak widać, inspirację można czerpać z różnych źródeł.

W czasie swojego pobytu w Wisconsin, Vernon nie planował tworzyć żadnych dzieł muzycznych. Jednak pomysł go nie opuszczał. Jak sam wspomina, całe doświadczenie miało wyraźny charakter katharsis, podczas jego dobrowolnej izolacji. Pomogło mu to oczyścić się z negatywnych doświadczeń i szybciej wrócić do zdrowia, dając nowy cel, do którego warto dążyć.

Gdy album „For Emma, Forever Ago” został oficjalnie wydany w 2008 roku (już przez profesjonalną wytwórnię), szybko zdobył sobie uznanie wśród publiczności oraz środowisk krytyków muzycznych. W Wielkiej Brytanii krążek zdobył nagrodę Albumu Miesiąca oraz znalazł się na kilku listach w kategorii najlepszy album 2000 roku. Magazyn Rolling Stone umieścił album na swojej liście TOP 50 najlepszych albumów 2008 roku (pozycja 92 na liście 100 najlepszych albumów 2000 roku również przez Rolling Stone).

Drugi album studyjny noszący tytuł „Bon Iver, Bon Iver” został wydany 17 czerwca 2011 roku. Album składa się z 10 utworów, które znacznie odbiegają od wcześniej przyjętych muzycznych konwencji. Vernon zaprosił do współpracy przy krążku wielu pobocznych artystów, którzy użyczyli swoich głosów do nagrania poszczególnych kawałków (pierwszy album Bon Iver był całkowicie stworzony przez Veronona). Jak wspomina sam Vernon – „zbudowałem tło, ale dałem innym możliwość, do zmian na scenie”. Album wywołał pozytywne reakcje wśród krytyków muzycznych, którzy określali go, jako „ambitną muzyczną podróż”.

Bon Iver występowali na takich festiwalach jak: Lollapalooza 2009, Austin City Limits Music Festival, Glastonbury, Coachella, Øyafestivalen, Way Out West, Bonnaroo and Sasquatch! oraz wielu innych.

Ich muzyka stanowi ciekawą odskocznię, w codziennej zabieganej rzeczywistości. Vernon nieustannie dokłada starań, by jeszcze lepiej wkomponować się w stale rosnące oczekiwania muzyczne nowoczesnych odbiorców. Z racji mieszania różnorodnych stylów, jego dzieła można uznać za praktycznie uniwersalne – każdy jest w stanie znaleźć w nich coś dla siebie.