Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bono

Bono fot. Wikimedia Commons

Bono

kraj: Irlandia

gatunek: rock, post-punk

Bono, a właściwie Paul David Hewson (urodzony 10 maja 1960 roku w Dublinie) to irlandzki artysta, filantrop oraz ikona współczesnej muzyki, rozpoznawalny głównie dzięki swoje grupie U2.

Pierwsze inspiracje do swoich przyszłych piosenek, Bono czerpał z kościelnych hymnów i psalmów, których wysłuchiwał podczas nabożeństw z rodzicami. Bono sam określa się, jako niesprecyzowanego religijnie. Przez całe swoje życie zmaga się on z kwestią wiary i religii. Ten wewnętrzny dyskurs daje mu dużo inspiracji, odnośnie tworzenia swoich wyjątkowych dzieł muzycznych.
Bono jest artystą wyjątkowego kalibru, który czynnie wpływał i wpływa, na aktualny kształt międzynarodowej sceny muzycznej. Jego grupa U2, przez wszystkie lata swojego istnienia, aktywnie angażowała się w jedne z najważniejszych akcji społeczno-politycznych.

Swoją działalność artystyczną Bono rozpoczął dość wcześnie. W 1976 roku razem ze swoimi braćmi, odpowiedzieli na anons o poszukiwaniu chętnych do założenia zespołu. Efektem odpowiedzi młodych chłopaków było powstanie grupy Feedback, która później zmieniła swoją nazwę na The Hype. Po opuszczeniu The Hype przez Dika Evansa, grupa ostatecznie przyjęła nazwę, która w przyszłości stanie się wyznacznikiem niesamowitej wizji muzycznej – U2!

Początkowo Bono skupiał się na grze na gitarze, jednak szybko okazało się, że znacznie lepiej radzi sobie ze śpiewem. Bono jest autorem większości tekstów lirycznych U2 - przebrzmiewają w nich doświadczenia życiowe muzyka. Są one głębokie, często nacechowane religijną refleksją, ale też nie stronią od aktualnych problemów społeczno – politycznych.

Bono jest rozpoznawalny, jako pełen charyzmy i dynamizmu artysta, który często zaprasza do czynnego udziału, fanów wybranych z tłumu. Muzyk używa też scenicznych desek, do zwracania uwagi na bieżące wydarzenia na świecie, budząc często uśpioną przez codzienne zabieganie, świadomość społeczną.

Wizytówką Bono zarówno na jak i poza sceną są jego charakterystyczne okulary przeciwsłoneczne - element ten wszedł na stałe, do codziennego stylu ubioru młodych ludzi. Bono po latach przyznał, że nosi okulary, ponieważ od ponad 20 lat cierpi na jaskrę.  

Muzyk szeroko udziela się charytatywnie, angażując do swoich filantropijnych projektów największe gwiazdy oraz osobistości świata muzyki i show-biznesu.

U2 pod jego przewodem jest jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych na świecie. Ich płyty oraz single zdobyły wielokrotne srebrne, złote oraz platynowe statusy. Bono razem ze swoją ekipą jest żywym muzycznym symbolem, rozpoznawanym automatycznie na całym świecie, ciągle przebijającym się na powierzchnię ludzkiej świadomości.

Bono był wyróżniany nie tylko, jako artysta. W 2003 został on uhonorowany najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym – Orderem Legii Honorowej oraz był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2005 magazyn Time ogłosił go Człowiekiem Roku, a w grudniu 2006 został odznaczony przez Elżbietę II, Orderem Imperium Brytyjskiego.