Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bovska

Bovska fot. bovska.com fot. by Kasia Bielska

Bovska

kraj: Polska

gatunek: alternative

Bovska to pseudonim artystyczny Magdy Grabowskiej – Wacławek polskiej artystki, graficzki oraz ilustratorki. Magda jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Wydział Grafiki.

Bovska to wielopoziomowa artystka zajmująca się zarówno śpiewaniem, wystąpieniami na żywo oraz projektowaniem. Dodatkowo już od wielu lat pracuje, jako pedagog z najmłodszymi. Jej zajęcia muzyczno - ruchowe łączą w sobie elementy melodii oraz plastyki, dając wszystkim maluchom dużo radości oraz rozwijając ich talent poprzez zabawę. Praca z dziećmi stanowi dla Magdy niewyczerpane źródło inspiracji, gdyż najmłodsi patrzą na świat w zupełni inny sposób niż dorośli.

Magda określana jest, jako jedna z najciekawszych wokalistek nowego, młodego polskiego pokolenia muzycznego, przynosząc dla wielu upragniony powiew melodycznej świeżości do często skostniałych, powtarzalnych schematów.

Współpracując z Pawłem Nolbertem, Bovska zaprojektowała między innymi okładkę swojej debiutanckiej płyty „Kaktus”.

Bovska to zwyczajna muzyczna rewelacja. Głos Magdy zapada bardzo głęboko w pamięć, potrafiąc drgnąć w słuchaczu najczulsze struny. W efekcie jej utworów nie da się zapomnieć. Magda powoli pnie się w górę na muzycznej drabinie popularności. Póki co nie jest jeszcze bardzo dobrze znana przez szerszą publiczność, jednak jej pasja oraz angażowanie się w coraz to nowsze projekty artystyczne szybko zmienia ten stan rzeczy. Doskonałym przykładem jest napisanie muzyki na orkiestrę smyczkową, do filmu animowanego –„Dance Macabre”, który znalazł się na Festiwalu w Cannes.

Do 2013 roku Bovska nagrywała swoje utwory w języku angielskim. Jej klip „Long Way” w 2014 roku nominowany został do nagrody YACHów za najlepsze zdjęcia.

Magda wyznaje jasną filozofię – przypadki nie istnieją, wszystko dzieje się z jakiegoś powodu i niesie ze sobą nowe możliwości. Poznanie Janka Smoczyńskiego pozwoliło Magdzie na realizację swojej wizji muzycznej, między innymi przez płytę „Katus”. Na tym krążku jej głos w pełni odkrywa się przed słuchającym, przejmując go swoją lekkością i utrafiając w samo sedno melodycznej istoty. „Kaktus” to jedynie przedsmak przyszłych, większych projektów, nad którymi Bovska rozpoczęła pracę. Artystka skupia się na kompletowaniu materiału na kolejny pełny album, gdyż jak sama przyznaje nie jest zwolenniczką półśrodków – Ep nie są dla niej.