Brian Trainor

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Brian Trainor

kraj: USA

gatunek: jazz

Brian Trainor (urodzony 29 sierpnia 1950 roku – zmarł 8 lipca 2006 roku) był amerykańskim muzykiem jazzowym, który mocno zaznaczył swoją obecność na międzynarodowej scenie muzycznej tego gatunku. Poza piano jazzem (który był jego specjalnością), artysta ten tworzył swoje działa muzyczne również w takich stylach jak: Hard Bop, Post-Bop, Vocal Jazz, Classic Jazz oraz Instrumental Jazz.

Trainor dał się poznać, jako fenomenalny kompozytor oraz pianista już we wczesnej młodości. Duży wpływ na jego aspiracje muzyczne odegrał jego ojciec – Francis Trainor, który skierował go na pierwsze lekcje muzyki. Zauważył on w trakcie jednej ze swoich dorywczych prac w zakładzie mięsnym, że jego syn w przerwach „studiuje” książki o klasycznej grze na pianinie – znamienne jest to, że Brain nie skończył wtedy jeszcze przedszkola!

Trainor, jako swoich bezpośrednich idoli muzycznych (którzy byli dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji oraz pomogli mu jasno dookreślić swój przyszły styl gry) wskazuje takie gwiazdy jak: Bill Evans Thelonious Monk oraz Bud Powell.

Będąc jeszcze małym dzieckiem rozpoczął naukę gry jazzu na pianinie pod okiem Alan Bosley. W tym samym okresie prowadził również długie i żywiołowe rozmowy na temat jazzu ze swoim bliskim przyjacielem oraz sąsiadem (późniejszym saksofonistą) Richiem Colem. Cole był kolejną kluczową postacią w życiu Briana, to za jego pośrednictwem muzyk poznał innego saksofonistę – Phila Woodsa, którego opinia oraz wpływ muzyczny, dają się mocno zauważyć w późniejszych dziełach artysty.

Gdy Trainor był jeszcze nastolatkiem udało mu się zrealizować swoje wielkie marzenie – stanął twarzą w twarz ze swoim wielkim idolem Evansem. Chociaż Evans w tym czasie formalnie nie brał żadnych uczniów, to dał Trainorowi wiele rad oraz feedback, niezbędny artyście do dalszego rozwoju.

Pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia, Trainor zaczął nieśmiało dawać występy na żywo, między innymi z takimi artystami jak Booker Ervin oraz Jack DeJohnette. Mimo, że lata 70 – 80 nie przyniosły mu należytego uznania i dużej sławy, to nazwisko Trainor stabilnie ugruntowywało się na jazzowej scenie muzycznej.

W tym czasie zagrał wiele muzycznych gigów na przestrzeni całych Stanów Zjednoczonych oraz przez wiele miesięcy podróżował koncertując po Europie. Doświadczenia europejskie pozwoliły mu na zderzenie się z zupełnie nową rzeczywistością jazzową. Odmienne perspektywy muzyczne wywarły silne wrażenie na muzyku, który zaczął wplatać nowe motywy do swojej twórczości.

W latach 90-tych Trainor założył swoją pierwszą grupę muzyczną. Było to jazzowe trio, do którego dołączyli Vince Fay (basista) oraz Bill Jones (perkusista).

Trainor na przestrzeni swojej kariery występował zarówno solowo, jako sideman, frontman oraz jako suport. Angażował się on w dużą liczbę różnorodnych projektów muzycznych pozostając w ciągłym ruchu. Ten dynamizm nieustannie powiększał grono jego zdeklarowanych fantów oraz zyskiwał mu uznanie w międzynarodowym środowisku muzycznym. Trainor był artystą, który na swój sposób dołożył istotną cegiełkę w wygląd współczesnej muzyki jazzowej, jego twórczość jest warta polecenia każdemu, kto poszukuje chwili wysokiej jakości muzycznego oderwania od codziennej, zabieganej rzeczywistości.