Broods

Broods fot. facebook.com/broodsmusic/

Broods

kraj: Nowa Zelandia

gatunek: indie rock

Broods to pochodzące z Nowej Zelandii rodzeństwo Caleba oraz Georgii Nott, które tworzy wyjątkowy duet muzyczny wykonujący muzykę w stylu indie Rock. Caleb i Georgia występowali razem od wczesnego dzieciństwa, dorastając w bardzo muzykalnej rodzinie. W młodości z racji swojego wcześnie rozpoznanego talentu, często byli angażowani do gościnnych występów na ślubach oraz ceremoniach kościelnych. Te doświadczenia pozwoliły im na znaczne rozwinięcie swoich umiejętności oraz zyskanie szerszej perspektywy muzycznej.  

Ich przygoda z indie rockiem rozpoczęła się w Garin College – w trakcie swojej nauki w tej szkole, rozpoczęli współpracę z grupą grającą styl indie, nazywającą się „The Peasants”. Grupa przy udziale Caleba oraz Georgii, wygrała konkurs Smokefreerockquest w 2011 roku. Pod koniec 2012 roku band uległ rozwiązaniu (mimo uzyskania grantu od NZ on Air). Rodzeństwo Nottów stanęło wtedy przed ciężkim życiowym wyborem – kontynuować naukę, czy podążać za swoją muzyczną wizją?

Muzyka indie stała się dla nich nowym zaczepieniem w rzeczywistości oraz życiowym celem. Zdeklarowanie w stosunku do realizacji swojej unikalnej muzycznej wizji, przemawiało do nich na każdym kroku. Nie dziwi zatem fakt, że postanowili oni porzucić uniwersyteckie korytarze i rozpocząć poważną karierę muzyczną ze swoim projektem Broods.

Broods powstało w Auckland na początku 2013 roku. Rodzeństwo współpracowało z producentem muzycznym Joelem Little, którego poznali, jako sędzię w trakcie swojego występu na Smokefreerockquest.

Nazwa Broods została zaproponowana przez managera rodzeństwa i szybko przypadła muzykom do gustu – podobało im się podwójne znaczenie słowa, odnoszące się zarówno do relacji rodzinnych, jak i możliwości „wylęgu” czegoś nowego z ich muzyki.

W 2013 roku Broods wydali online swój debiutancki singiel zatytułowany „Bridges”. Piosenka została szybko zauważona przez muzyczną blogosferę, zdobywając sobie ponad 200 tysięcy streamów w zaledwie jeden tydzień. W efekcie Broods zostali zauważeni przez MTV, które opisało ich kawałek, jako słodko-gorzkie synth-popowe echo. Pochlebna recenzja oraz nagły skok w rozpoznawalności, pozwolił rodzeństwu na podpisanie kontraktów z dwiema wytwórniami: Capital Records (międzynarodowo) oraz z Polydor (teren UK oraz Europy) – oba w 2013 roku. 

Debiutancki album Broods o nazwie „Evergreen” pojawił się w sprzedaży 22 sierpnia 2014 roku - automatycznie znalazł się na pierwszej pozycji w nowozelandzkich listach przebojów. Dzięki krążkowi „Evergreen” Broods wygrali w 2014 roku New Zeland Music Awards w kategorii Przełomowy Artysta Roku, byli również nominowaniu do tytułu Singla Roku oraz Nagrody Publiczności.  W 2015 roku ich singiel „Bridges” przyniósł im nominację do APRA Silver Scroll Award. W tym samym roku, Broods zgarnęli kolejną pulę nagród w Nowej Zelandii, między innymi w kategorii Album Roku oraz Najlepsza Grupa Popowa.

Materiał do ich drugiego albumu zaatutowanego „Conscious” zaczął powstawać od razu po ich debiutanckim singlu. Przy tworzeniu nowego krążka, rodzeństwo szeroko eksperymentowało z dodawaniem licznych partii instrumentalnych jak: gitary, organy, pianina elektryczne, a wszystko to w otoczce muzyki elektronicznej. Efektem było wydanie 24 czerwca ich drugiego albumu, który odznaczał się innym brzmieniem, niż poprzedni krążek, dając świetny kontrast oraz wyraźnie pokazując ewolucję muzyczną artystów.