Bryan Adams

Bryan Adams

Bryan Adams

Utalentowany kanadyjski piosenkarz, gitarzysta i autor piosenek. 

Utalentowany kanadyjski piosenkarz, gitarzysta i autor piosenek.  Bezpretensjonalny Adams stał się najbardziej popularnym kanadyjskim artystą późnych lat 80-tych i 90-tych, znanym z wielu romantycznych ballad i utworów rockowych.

Jego debiutancki album (zatytułowany po prostu Bryan Adams) ukazał się w lutym 1980 roku i był początkiem długoletniej współpracy Adamsa z twórcą piosenek Jimem Vallance'em. Poza piosenkami "Remember" i "Wastin' Time", album został nagrany w dniach 29 października – 29 listopada 1979 roku w Manta Studios w Toronto i był wspólną produkcją Adamsa i Vallance'a. Album w 1986 zdobył w Kanadzie status złotej płyty.

Drugi album Adamsa, "You Want It You Got It" został nagrany w Nowym Jorku w przeciągu dwóch tygodni i był to pierwszy album Adamsa wyprodukowany przy współpracy Boba Clearmountaina. Wydany w roku 1981 album zawierały przebój "Lonely Nights". Dopiero trzeci album, "Cuts Like A Knife", wydany w lutym 1983 roku zawierał cztery przeboje, w tym utwór tytułowy. Kilka piosenek z tego albumu jest do dziś ulubionymi koncertowymi piosenkami Adamsa. Album "Reckless" został wydany w 25 urodziny Adamsa, 5 listopada 1984 roku. Sześć jego utworów stało się bardzo popularnych: "Run to You", "Summer of '69", "Heaven". W USA album ten zyskał status 5-krotnej platynowej płyty.

Album, "Into the Fire" z roku 1987, także uzyskał status platynowej płyty. Był to ostatni album stworzony wspólnie przez Adamsa i Vallance'a, ale wiele ich wspólnych kawałków znalazło się na płycie "Waking up the Neighbours".  Następny krążek "So Far So Good" był promowany przez piosenkę "Please Forgive Me", nastrojową, rockową balladę. Zarówno singel jak i płyta ukazały się w roku 1993. W tym samym roku Adams nagrał razem ze Stingiem i Rodem Stewartem do filmu Trzej muszkieterowie piosenkę "All for Love".

W latach 1996–1999 Adams co roku wydawał nową płytę: "18 til I Die" ukazała się latem 1996 roku. Na płycie tej znajduje się przebój "Have You Ever Really Loved a Woman?", nagrany razem z hiszpańskim gitarzystą Paco de Lucía na potrzeby filmu "Don Juan De Marco". Ta piosenką przyniosła Adamsowi drugą nominacją do Oskara. W związku z promocją płyty 9 lipca 1996 odbył się pierwszy koncert Bryana Adamsa w Polsce, który odbył się w katowickim Spodku,Adams wrócił do Polski już w 2000 roku. Album "Unplugged" wydano zimą 1997 roku, jesienią 1998 ukazał się "On a Day Like Today", a w 1999 roku – "The Best of Me" (w USA w 2002). W tym czasie Adams nagrał też trzy duety: "Rock Steady" (z Bonnie Raitt), "I Finally Found Someone" ( z  Barbrą Streisand, za co był nominowany do Oskara oraz "When You're Gone" (z Melanie C).

 W roku 2004 Adams wydał pierwszy od sześciu lat album studyjny "Room Service". Rok później wydano "Anthology" – dwupłytowy album, zawierający największe przeboje Adamsa. Ostatni krążek artysty zatytułowany "Bare Bones" pochodzi z 2010 roku.

oficjalna strona: www.bryanadams.com