Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Buckshot LeFonque

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Buckshot LeFonque

kraj: USA

gatunek: jazz

Buckshot LeFonque było wyjątkowym projektem muzycznym artysty Branforda Marsalisa, który w 1994 roku postanowił wstrząsnąć skostniałym środowiskiem muzycznym poprzez fuzję mainstreamowego jazzu, rytmów hip-hopowych, R&B, rocka, reggae oraz wielu innych stylów obecnych w dźwiękowej przestrzeni. Efekt – magia. Unikalna wizja muzyczna Marsalisa pozwoliła mu szybko zaistnieć w środowisku ze swoim muzycznym dzieckiem.

 Marsalis razem z innymi artystami wchodzącymi w stale ewoluujący skład Buckshot LeFonque odbili się szerokim i głośnym echem, szybko zdobywając sobie serca słuchaczy na całym świecie. Ich twórczość była oceniana przez środowiska krytyków jako genialna, bogato nacechowana muzycznie i porywająca. Jednak krytyka działa zawsze w dwie strony. Szeroko zakrojone eksperymenty wywołały również nieprzychylne opinie wśród znawców muzyki, którzy w ich działalności dopatrywali się profanacji klasycznych stylów oraz muzyki jako takiej.

 Marsalis w trackie swojej kariery angażował się w rozliczne projekty muzyczne, jednak żaden z nich nie wywarł takiego wpływu na muzykę światową jak Buckshot LeFonque.

Grupa dorobiła się dwóch znakomitych albumów studyjnych: Buckshot LeFonque z 1994 roku (którą współtworzył DJ Premier) oraz Music Evolution (Frank McComb odpowiedzialny za sekcje wokalne).  Music Evolution stanowiło swoistą odpowiedź na ogień negatywnej krytyki, z jakim spotkała się grupa. Muzycy między innymi chcieli pokazać przez swój drugi album, że ich wizja muzyczna jest wartościowa, chociaż nie musi wpisywać się w gusta wszystkich. Mimo wszystko grono fanów Buckshot LeFonque do małych nie należało i dalej nie należy. Ich przeboje stanowią stały, często odsłuchiwany element personalnych dyskografii na całym świecie.

Eksperymentalne i unikalne podejście Buckshot LeFonque do łączenia ze sobą często przeciwstawnych stylów muzycznych pozwala słuchaczom na przeżycie prawdziwie unikalnej muzycznej przygody.

 Skład grupy tworzą: Branford Marsalis, Delfeayo Marsalis, Frank McComb, Mino Cinelu, Raie Dacosta, Rob Hunter.