Buckshot LeFonque

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Buckshot LeFonque

kraj: USA

gatunek: jazz

Buckshot LeFonque było wyjątkowym projektem muzycznym artysty Branforda Marsalisa, który w 1994 roku postanowił wstrząsnąć skostniałym środowiskiem muzycznym poprzez fuzję mainstreamowego jazzu, rytmów hip-hopowych, R&B, rocka, reggae oraz wielu innych stylów obecnych w dźwiękowej przestrzeni. Efekt – magia. Unikalna wizja muzyczna Marsalisa pozwoliła mu szybko zaistnieć w środowisku ze swoim muzycznym dzieckiem.

 Marsalis razem z innymi artystami wchodzącymi w stale ewoluujący skład Buckshot LeFonque odbili się szerokim i głośnym echem, szybko zdobywając sobie serca słuchaczy na całym świecie. Ich twórczość była oceniana przez środowiska krytyków jako genialna, bogato nacechowana muzycznie i porywająca. Jednak krytyka działa zawsze w dwie strony. Szeroko zakrojone eksperymenty wywołały również nieprzychylne opinie wśród znawców muzyki, którzy w ich działalności dopatrywali się profanacji klasycznych stylów oraz muzyki jako takiej.

 Marsalis w trackie swojej kariery angażował się w rozliczne projekty muzyczne, jednak żaden z nich nie wywarł takiego wpływu na muzykę światową jak Buckshot LeFonque.

Grupa dorobiła się dwóch znakomitych albumów studyjnych: Buckshot LeFonque z 1994 roku (którą współtworzył DJ Premier) oraz Music Evolution (Frank McComb odpowiedzialny za sekcje wokalne).  Music Evolution stanowiło swoistą odpowiedź na ogień negatywnej krytyki, z jakim spotkała się grupa. Muzycy między innymi chcieli pokazać przez swój drugi album, że ich wizja muzyczna jest wartościowa, chociaż nie musi wpisywać się w gusta wszystkich. Mimo wszystko grono fanów Buckshot LeFonque do małych nie należało i dalej nie należy. Ich przeboje stanowią stały, często odsłuchiwany element personalnych dyskografii na całym świecie.

Eksperymentalne i unikalne podejście Buckshot LeFonque do łączenia ze sobą często przeciwstawnych stylów muzycznych pozwala słuchaczom na przeżycie prawdziwie unikalnej muzycznej przygody.

 Skład grupy tworzą: Branford Marsalis, Delfeayo Marsalis, Frank McComb, Mino Cinelu, Raie Dacosta, Rob Hunter.