Bugge Wesseltoft

Bugge Wesseltoft fot. Wikimedia Commons

Bugge Wesseltoft

kraj: Norwegia

gatunek: jazz

Jends Christian Bugge Wesseltoft (urodzony 1 lutego 1964 roku w Porsgrunn) jest norweskim muzykiem, pianistą, kompozytorem oraz producentem muzycznym, który od lat dokłada swoją cegiełkę w kształtowanie międzynarodowej jazzowej sceny muzycznej.  Bugge ma wręcz gigantyczne doświadczenie muzyczne, które pozwala mu na swobodną modyfikację swojego przekazu, tak by jeszcze lepiej wstrzelić się w stale rosnące potrzeby słuchaczy na całym świecie. By jeszcze lepiej móc realizować swoją unikalną jazzową wizję, Weseeltoft od wielu lat prowadzi swoją własną wytwórnię muzyczną, noszącą nazwę Jazzland Records.

W latach 90-tych był on jednym z głównych inicjatorów znamiennego przejścia, które dokonało się w muzyce jazzowej na przestrzeni muzyki norweskiej. Tradycyjny styl został wtedy nie tyle całkowicie porzucony, co gruntownie zmodyfikowany w swoich fundamentach. Zaczęto tworzyć różnorodne fuzje dodające do klasycznego brzmienia naleciałości wielu innych popularnych stylów muzycznych. W efekcie końcowym, dzięki między innymi inicjatywom Jednsa, wykształcił się zupełnie nowy styl gry jazzowej, nazywany future jazz lub niekiedy nu jazz.

Wesseltoft w trakcie swojej kariery grywał między innymi z Janem Garbarkiem. Nie jest on artystą, którego można jednoznacznie zaszufladkować. Chociaż jazz jest jego główną specjalizacją, to nie stronił on od różnorodnych eksperymentów muzycznych. Dla przykładu współtworzył on awangardowy zespół blackmetalowy pod nazwą System Obscure, gdzie razem z muzykami: Tonym Laureano (wokalista), Larsem „Balfori” Larsenem (perkusista) oraz Larsem Norbergiem (basistą) tworzyli zupełnie odmienną muzykę. Dzięki tego rodzaju projektom, Wesseltoft nabiera szerszych perspektyw zarówno, jako producent jak i muzyk. W efekcie jego kolejne projekty są coraz bardziej ambitne oraz niosą ze sobą dużą dawkę nowatorstwa muzycznego, co stanowi doskonałą odskocznię dla wszystkich słuchaczy poszukujących czegoś nowego.

W latach 90-tych ubiegłego stulecia, Bugge Wesseltotft znalazł szerokie uznanie w norweskiej sferze techno oraz muzyki dance. Kontakty nawiązane z klubowym światem dały mu doskonały punkt wyjścia do wydania, w późniejszym okresie swojej kariery, wielu remixów, które szybko zdobyły mu popularność wśród nowego, młodego pokolenia fanów muzycznych. Jego forma jazzu jest nierozerwalnie złączona z muzyką elektroniczną. Bugge uwielbia eksperymentować z muzyką, starając się z niej wydobyć coraz to nowsze i bardziej wysublimowane brzmienia, które będą w stanie wywoływać jeszcze silniejszy impet na słuchających.