Carla Bruni

Carla Bruni fot. Wikimedia Commons

Carla Bruni

kraj: Francja

gatunek: pop

Carla Bruni (urodzona 23 grudnia 1967 roku w Turynie), a raczej Carla Gilberta Bruni Tedeshi jest uznaną na całym świecie modelką oraz piosenkarką włosko – francuskiego pochodzenia. Carla zarówno swoją twórczością, jak i barwnym życiem prywatnym wywołała niejeden skandal. Jest ona żoną prezydenta Nicolasa Sakozy’ego znanego ze swojej zdolności do znajdywania się, co rusz na medialnym świeczniku, na który często mimowolnie trafia również Carla.

Carla Bruni od najmłodszych lat miała styczność z muzyką wysokich lotów. Artystka jest córką pianistki Marysy Borini oraz kompozytora Alberto Bruni Tadeschi, jej siostra Valeria jest aktorką. Można śmiało powiedzieć, że Carla praktycznie od zawsze obcuje z wielowymiarową sztuką, nie tylko w wydaniu muzycznym. Przekłada się to bezpośrednio na jej styl śpiewu oraz głębię tworzonych dzieł muzycznych.

Jej młodość usiana była ciężkimi przeżyciami. W 1975 roku razem z resztą rodziny uciekła do Francji, w obawie przed prześladowaniami oraz pogromami ze strony Czerwonych Brygad. Swoje wykształcenie zdobywała w Szwajcarii oraz nad Sekwaną na Wydziale Architektury na Uniwersytecie w Paryżu – nauka dała jej umiejętność do patrzenia na świat z różnych perspektyw. Porzuciła ją jednak w wieku 19 lat, wybierając światowe wybiegi i karierę modelki.

Jej kariera w modelignu osiągnęła apogeum w latach 90-tych, kiedy nazwisko Bruni znajdowało się na ustach wszystkich, a sama Carla była nieustannie rozchwytywana. Współpracowała ona w tym czasie z największymi kreatorami mody na świecie, budując rozległą sieć kontaktów, które w przyszłości pomogły jej wybić się również na scenie muzycznej. Wśród wielkich ze świata mody, którym Carla pomagała ukształtować pozycję ich marek wymienić można: Chanel, Karla Lagerfelda, Versace, Yves Saint-Laurenta, Christiana Diora i Paco Rabanne.

Rok 1997 przyniósł fundamentalny zwrot nie tylko w świecie mody, ale również dla samej Carli. Postanowiła ona opuścić skrzący się wybieg i poświęcić się bez reszty karierze muzycznej.

W 2003 roku Carla wydała swój debiutancki LP zatytułowany „Quelqu'un m'a dit”. Całość wykonana została w języku francuskim. Nad stroną produkcyjną czuwał wtedy jej ówczesny parter Louis Bertignac. Krążek Carli szybko odbił się szerokim pozytywnym echem, przynosząc jej duży komercyjny sukces. Publiczność na całym świecie była ciekawa, jaką muzyczną wizję była modelka będzie w stanie im zaoferować. I się nie zawiedli. Carla wykonuje swoje utwory w stylu folkowym oraz pop-rockowym. Wyjątkowa barwa głosu, z której przebrzmiewają bogate doświadczenia życiowe, pozwala jej na szybkie jednanie sobie publiczności i odnoszenie się przez muzykę do tego, co w człowieku najważniejsze.

Artystka w trakcie swojej kariery współtworzyła, między innymi muzyczny duet z Louisem, gdzie wspólnie wykonali piosenkę „Les Frôleuses”, która zjednała piosenkarce kolejne rzesze zdeklarowanych fanów. W 2006 roku Carla wydała swoją własną kompozycję „Ces petits riens” pochodzącą z repertuaru Serge'a Gainsbourga.

Wraz z początkiem 2007 roku na sklepowe półki trafił jej drugi profesjonalny album zatytułowany „No Promises”. W odróżnieniu do pierwszego krążka wszystkie utwory z „No Promises” wykonane zostały w angielskiej wersji językowej. Album ten jest szczególny, ponieważ stanowi zbiór poezji śpiewanej, która w wydaniu Carli wyjątkowo chwyta za serce i przemawia do słuchającego. Wśród dzieł poetycznych użytych przy stworzeniu „No Promises” wymienić można majstersztyki takich poetów jak: Emily Dickinson, Williama Butlera Yeatsa, czy Doroty Parker.

Lipiec 2008 roku przyniósł światu kolejny krążek Carli – „Comme si de rien n'était”, będący kompilacją utworów wykonywanych zarówno po angielsku jak i francusku. Płyta została wydana w czasie gdzie Carla była już pierwszą damą Francji, a zyski ze sprzedaży zostały przeznaczone na działalność licznych fundacji charytatywnych. Najnowszy album „Little French Songs” pojawił się w sprzedaży w 2013 roku.

W 2009 roku Carla wystąpiła na koncercie z okazji 91 urodzin Nelsona Mandeli. W trakcie swojej kariery muzycznej Carla współpracowała między innymi z Lennym Kravitzem, Erikiem Claptonem oraz Mickiem Jaggerem. Jej twórczość muzyczna jest połączeniem ciekawej perspektywy oraz fenomenalnego głosu. Carla w swojej muzyce gwarantuje wyjątkową muzyczną podróż, w którą każdy powinien się wybrać.