Caro Emerald

Caro Emerald fot. myspace.com/caroemerald

Caro Emerald

kraj: Holandia

gatunek: soul, jazz

Coro Emerald, czyli inaczej Caroline Esmeralda van der Leeuw (urodzona 26 kwietnia 1981 roku) jest duńską wokalistką jazzową, która na światowej scenie muzycznej zadebiutowała w 2009 roku razem ze swoim singlem „Back It Up”. Ten kawałek szybko skupił na niej światła reflektorów, stawiając ją w centrum muzycznej uwagi. Jej następny singiel „A Night Like This” praktycznie wystrzelił jej karierę na orbitę, stając się bezapelacyjnym numerem 1 na listach przebojów w Holandii. Caro jest często chwalona za swój niesamowity dynamizm sceniczny, który udziela się wszystkim uczestnikom jej występów na żywo. Jej muzyka to uczta, zarówno dla ciała jak i ducha, która przyniosi ze sobą niezapomniane wrażenia, zawsze pozostawiając po sobie pewien niedosyt.

Jej debiutancki album „Deleted Scenes from the Cutting Room Floor” powstał głównie dzięki Davidowi Schreursowi, Vincentowi Degiorio, Janowi van Wieringenowi oraz oczywiście Emerald. W 2010 roku album utrzymywał się przez 30 tygodni(!) na pierwszym miejscu listy przebojów, pobijając utwór Michael Jacksona „Thriller”. „Deleted Scenes from the Cutting Room Floor” stał się najlepiej sprzedającym albumem w Holandii w 2010 roku. Do tej pory krążek rozszedł się w ponad 300 tysiącach kopii w samej Holandii. Szacuje się, że wizja muzyczna zawarta na pierwszym albumie Caro, dotarła na całym świecie do ponad miliona odbiorców. Uhonorowaniem wyjątkowego sukcesu muzycznego było przyznanie Caro, holenderskiej nagrody Edisona w kategorii najlepsza artystka (2010 rok).

W kwietniu 2013 roku drugi album studyjny Emerald zatytułowany „The Shocking Miss Emerald” podpił Wyspy Brytyjskie, lądując praktycznie od razu na pierwszym miejscu wśród czołowych list przebojów UK. Drugi album do mieszanki stylów muzycznych wykorzystywanych przez Caro (jazz oraz pop) dodał tango – tworząc jeszcze bardziej porywającą karuzelę uniesień.

Caro Emerald to dość młoda artystka, jednak jej pasja oraz umiejętności coraz wyraźniej zaznaczają jej obecność na międzynarodowej scenie muzycznej. Wyjątkowa barwa głosu, pełne zdeklarowanie na muzykę oraz motywacja do dawania swoim fanom jedynie tego, co prawdziwie najlepsze, sprawia że koło jej twórczości zwyczajnie nie można przejść obojętnie.