Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Caught A Ghost

Caught A Ghost fot. caughtaghost.com

Caught A Ghost

kraj: USA

gatunek: elektro, soul

Caught A Ghost jest amerykańską grupą muzyczną wykonującą muzykę indie, łączącą w sobie dużą dawkę elektro oraz soulu. Grupa jest stosunkowo świeżym projektem muzycznym wybitnego wokalisty, songwritera oraz producenta muzycznego Jesse’go Nolana oraz jego przyjaciela Stephena Edelsteina. Nolan pytany o znaczenie nazwy grupy odpowiada, że odnosi się ona do nostalgicznego uczucia, kiedy nagle człowiek zaczyna być przepełniany świadomością przeszłości i wszystkiego, co przytrafiło się do tej pory. W nomenklaturze muzycznej jest to bardzo stare określenie używane przez artystów w momencie, gdy udało im się bardzo dobrze zagrać – jakby byli opętani.

Nolan, jako główny tekściarz, producent oraz wokalista w Caught A Ghost realizuje swoje pełne oddanie starszym, tradycyjnym stylom muzycznym z czasów, które niektórzy uważają za bezpowrotnie minione. Jednak nie rezygnuje on z eksperymentowania z nowszymi stylami jak np. vintage soul, delta blues oraz rap z lat 90-tych. Łączenie tych wszystkich wątków, prezentuje sobą niekiedy wyjątkowe dzieła, które odbijają się szerokim echem w całym środowisku muzycznym, stanowiąc kolejne istotne kamienie milowe na drodze rozwoju muzyki jako takiej.

Wyjątkowość muzyki Nolana płynie z jego niesamowitych umiejętności – wykonuje on sam wszystkie partie instrumentalne i bez większych problemów, praktycznie intuicyjnie wiąże ze sobą najrozmaitsze style. W jego utworach można dopatrzyć się wpływu chociażby takich gigantów jak: Stax, Motown, Sam Cooke, czy the Rolling Stones. Do tego wszystkiego dodaje on dużą dawkę hip-hopu oraz elektroniki. Efektem jest czysta muzyczna magia.
Przez swój dynamizm twórczy, często jest on określany przydomkiem „szalonego muzycznego geniusza”. Nolan jest zdeklarowanym fanem Motown, na których koncertach stara się zawsze pojawić.

Caught A Ghost to nie muzyka, ale przygoda, którą wyjątkowo intensywnie się przeżywa. Jej wydźwięk oraz estetyka odsuwa ją o całe lata świetle, od podobnych neo soulowych tworów. Każdy utwór na swój sposób stanowi szczególny rodzaj remixu. Nolan w swojej twórczości posługuje się samplami nagrywanymi z pamięci, dzięki temu jego utwory zyskują dodatkowy unikalny wydźwięk.

Nolan przyznaje, że Caught A Ghost ma na celu wywarcie wpływu nie tyle na jednostce, co na całej widowni, dlatego najlepszym sposobem na delektowanie się ich muzyką, jest wzięcie udziału w występie na żywo. Uczestnicy potwierdzają tą niesamowitą siłę przekazu, która wręcz wysadza ich z siodła codziennej, bezpiecznej, znormalizowanej rutyny.