Chairlift

Chairlift fot. facebook.com/chairlift

Chairlift

kraj: USA

gatunek: synth pop

Chairlift jest amerykańskim synthpopowym duetem z Brooklynu, który tworzą Caroline Polachek (songwirterka, wokalistka, programistką perkusyjna, aranżerka) oraz Patrick Wimberly (perkusja, gitara basowa, klawisze, sekcje wokalne oraz produkcja). Grupa została zawiązana na Uniwersytecie Colorado, planując na początku tworzyć muzykę zapleczową do nawiedzonych domów. Jednak szybko skupili się na tworzeniu muzyki egalitarnej, dostępnej dla szerszej publiczności.

W 2007 roku Chairlift podpisali kontrakt z Kanine Records, a w skład grupy wszedł także Patrick Wimberly. Na początku roku grupa wydała swój pierwszy album „Does You Inspre You”, który spotkał się z dobrą odezwą zarówno ze strony publiczności jak i krytyków muzycznych. W 2008 roku ich utwór „Bruises” został użyty w reklamie firmy Apple, przy lansowaniu czwartej generacji iPoda Nano. Singiel Chairlift „Evident Utensil” był nominowany do nagrody „Przełomowe Video” podczas gali MTV Video Music Awards 2009.

Nowy album grupy został wydany 21 kwietnia 2009 roku, zaraz po podpisaniu nowego kontraktu. Duży sukces krążka pozwolił Chairlift udać się w ich pierwszą międzynarodową trasę koncertową.  

W 2011 roku grupa wydała kolejny singiel „Amanaemonesia” z ich drugiego albumu „Something”. Utwór bardzo dobrze przyjął się w środowisku muzycznym, zjednując muzykom nowe rzesze fanów oraz ugruntowując ich pozycję w świadomości muzycznej. Chairlift wyraźnie pokazywali, że ich wizja muzyczna ma sobą bardzo dużo do zaoferowania, angażując się w liczne poboczne projekty muzyczne oraz współprace z innymi artystami.

W zespole następowały liczne rotacje muzyków, którzy pojawiali się i odchodzili, szukając szczęścia na drodze kariery solowej. Indywidualne projekty dodawały nowego poziomu muzyce grupy. Koło twórczości Chairlift nie należy przechodzić obojętnie. Każdy fan poszukujący nietuzinkowych uniesień muzycznych, odnajdzie wśród dyskografii grupy coś wartościowego dla siebie. Chairlift zapewnia wyjątkową muzyczną przygodę, z której niechętnie się powraca. Połączenie synthpopu, indie oraz elektroniki tworzy mieszankę, która pobudza zmysły i przynosi chwile zasłużonego odprężenia, od codziennej zabieganej rzeczywistości.