Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Charlotte Gainsbourg

Charlotte Gainsbourg fot. facebook.com/charlottegainsbourg

Charlotte Gainsbourg

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop

Charlotte Lucy Gainsbourg (urodzona 21 lipca 1971 roku) jest brytyjsko – francuską aktorką oraz wokalistką, czynnie działającą na wielu płaszczyznach artystycznych. Jej zaangażowanie w liczne projekty artystyczne, wzajemnie się na sobie odbija. Kariera aktorska Gainsbourg miała bezpośredni wpływ na muzyczną i odwrotnie.

Swój debiut sceniczny Charlotte przeżyła w wieku 12 lat w postaci pierwszego musicalu (1984) razem z piosenką jej ojca „Lemon Incest”. Z kolei swój pierwszy krążek muzyczny wydała mając zaledwie 15 lat. Od tego pierwszego albumu musiało minąć wiele lat, zanim artystka wydała swoje kolejne nagrania. Czas ten jednak nie był stracony. Charlotte wykorzystała go do budowania własnego wizerunku na świecie, zdobywanie niezbędnych, nowych doświadczeń oraz szlifowanie swojego niepowtarzalnego stylu wokalnego (chociaż sama nie angażowała się bardzo w działalność muzyczną). Dało to znakomity efekt, gdyż jej kolejne krążki okazały się gigantycznym komercyjnym sukcesem, szybko zjednując jej rzesze nowych zdeklarowanych fanów oraz spotykając się z dużym uznaniem ze strony środowisk krytyków muzycznych.

Gainsbourg w trakcie swojej kariery wystąpiła w wielu filmach reżyserowanych między innymi przez Larsa von Triera, za które otrzymała Cesar Award, oraz nagrodę w kategorii Najlepsza Aktora podczas Galii Filmowej na Festiwalu w Cannes.

Charlotte urodziła się w Londynie w rodzinie artystów muzycznych – wokalistki Jane Birkin oraz francuskiego aktora, twórcy piosenek oraz wokalisty Serge’a Gainsbourga. Młoda Charlotte przyszła na świat w trakcie, kiedy kariera jej rodziców osiągała apogeum. W młodości była cały czas otoczona nie tylko przez muzykę, ale najwyższej klasy artyzm. Rodzice dołożyli wyjątkowych starań w rozwój artystyczny córki, będąc pierwszym kamieniem milowym na drodze rozwoju jej kariery. Chociaż byli oni posądzani często o pozostawianie córki samej sobie (woląc spędzać czas na licznych przyjęciach).

Na początku lat 80-tych małżeństwo jej rodziców się rozpadło, jednak młoda Charlotte współpracowała ze swoim ojcem, przy różnych produkcjach filmowych.

„Lemon Incest”, którą wykonała Charlotte, jako swój musicalowy debiut, wywołała w swoim czasie liczne, burzliwe kontrowersja związane z samym przekazem lirycznym.  Uważano nawet, że przekaz jest autobiograficzny. Sama Charlotte, która w tym czasie rozpoczynała prywatną naukę w szkole, stała się dopiero po latach świadoma małej społecznej burzy, która wywołała swoim wykonaniem.

W 1986 roku młoda artystka wydała swój pierwszy studyjny album, którego producentem był jej ojciec. Krążek nazywał się „Charlotte for Ever”.

Na kolejny album trzeba było czekać przeszło 20 lat. Krążek „5:55” pojawił się w sprzedaży w 2006 roku, zdobywając sobą bardzo szybki sukces. Znalazł się on na szczycie francuskich list przebojów, w niedługim czasie zyskując status platyny za sprzedane egzemplarze. W wywiadach Charlotte przyznała, że 20 letnia przerwa muzyczna była spowodowana głównie przez śmierć jej ojca (z powodu alkoholizmu), co powodowało u artystki strach do dalekiego zagłębiania się w muzyczne odmęty, bez jego kierownictwa.

Pod koniec 2009 roku Gainsbourg wydała swój trzeci album pod tytułem „IRM”, którego producentem został słynny Beck. Główną inspiracją w tworzeniu albumu był czas spędzony przez artystkę na planie produkcji kinowej „Antychryst”. W 2007 roku Charlotte odniosła poważny uraz głowy, nazwa albumu IRM to francuski skrót oznaczający „rezonans magnetyczny”. Jak sama przyznaje podczas badania zaczęła ona na nowo intensywnie myśleć o muzyce. W 2011 roku do obiegu trafił jej najnowszy album „Stage Whisper”.

Charlotte Gainsbourg to artystka dużego kalibru, by w pełni docenić jej kunszt muzyczny, fan musi wziąć poprawkę również na jej liczne wystąpienia w filmach. Jej niepowtarzalny styl oraz urzekający głos sprawiają, że każdy utwór jest wyjątkową przygodą muzyczną, której warto się podjąć.