Cher

Cher fot. Cher

Cher

Pierwsza dama amerykańskiej sceny muzycznej. Cher (Cherilyn Sarkisian LaPierre) jest piosenkarką, producentką i aktorką filmową, pochodzenia ormiańskiego.

Pierwsza dama amerykańskiej sceny muzycznej. Cher (Cherilyn Sarkisian LaPierre) jest piosenkarką, producentką i aktorką filmową, pochodzenia ormiańskiego. Artystka urodziła się 20 maja 1946 roku w El Centro w Kalifornii. Jest pół Ormianką, pół Indianką. Gdy Cher miała 16 lat wyjechała do Hollywood. Tam spotkała 12 lat starszego Sonny'ego Bono. Po dwóch latach wyszła za niego za mąż. Przybrała pseudonim artystyczny Cher i razem ruszyli na podbój Ameryki.

Przełom nastąpił po nagraniu hitu "I Got You Babe", który podbił Amerykę lat 60. XX w. Pierwsza płyta z nagraniami Sonny'ego i Cher rozeszła się w nakładzie czterech milionów egzemplarzy. Następne cieszyły się równie dużą popularnością. W 1975 roku para rozwiodła się. Cher skończyła też kursy aktorskie w Nowym Jorku. W 1983 Mike Nichols zaproponował Cher rolę w filmie "Silkwood". Zagrała w nim lesbijkę. Za tę rolę otrzymała nominację do Oscara. W połowie lat 80. zagrała w filmach: "Maska", za który otrzymała Złotą Palmę w Cannes, "Czarownice z Eastwick" i "Podejrzany". Za rolę w filmie "Wpływ księżyca" dostała Oscara za najlepszą rolę kobiecą w 1987. W tym roku nagrała też kolejny album, zatytułowany "Cher".

Większy sukces odniósł jednak następny krążek, "Heart of Stone", a szczególnie singel "If I Could Turn Back Time". Podobnie piosenka "The Shoop Shoop Song" nagrana do kolejnego filmu – "Syreny". W 1996 powstała komedia "20 lat... i ani dnia dłużej" z Cher w roli głównej, oraz dramat "Gdyby ściany mogły mówić", gdzie wystąpiła nie tylko jako aktorka, ale była również reżyserem ostatniej z trzech historii o kobietach w obliczu aborcji.

W 1998 wydała album "Believe". Tytułowy singel przez wiele tygodni nie schodził z pierwszych miejsc list przebojów, także w Polsce. W 1999 wystąpiła w filmie "Herbatka z Mussolinim". Dwa lata później wydała album "Living Proof", jednak nie odniósł tak dużego sukcesu jak "Believe". Dopiero trasa koncertowa promująca album i będąca jednocześnie pożegnalnym tournée artystki przyniosła jej ponowny rozgłos. W 2003 zagrała w filmie "Skazani na siebie". 30 kwietnia w Hollywood Bowl Cher wykonała (jak sama twierdzi) ostatni występ.

W grudniu 2007 Cher podpisała trzyletni kontrakt z Caesar's Palace w Las Vegas. W marcu 2008 roku odbył się pierwszy z serii ponad 300 zaplanowanych koncertów. Cher zastąpiła na scenie Coloseum Celine Dion, która występowała w Vegas przez ponad 5 lat dając blisko 800 koncertów. W 2010na ekrany kin wszedł film z udziałem Cher. Gwiazda w "Burlesce" wystąpiła przy boku innej artystki muzycznej, Christiny Aguilery. 

Na wrzesień 2013 roku zapowiadana jest premiera nowego krążka Cher. Singiel promujący ma się ukazać już w czerwcu.