Chet Faker

Chet Faker fot. facebook.com/Chetfaker/

Chet Faker

kraj: USA

gatunek: elektronika

Nicholas James Murphy (urodzony 23 czerwca 1988 roku w Melbourne) lepiej znany pod swoim scenicznym pseudonimem jako Chet Faker, to australijski muzyk tworzący w stylu szeroko pojętej elektroniki.  Od 2012 roku artysta jest na fali sukcesów. Wydał między innymi wyjątkowo ciepło przyjęty EP „Thinking in Textures”, a także podpisał kontrakt z profesjonalną wytwórnią Downtown Records w USA oraz wygrał nagrodę Najlepszy Przełomowy Artysta Roku (za „Thinking in Textures”) w Australijskim Independent Records Awards – a to wszystko zaledwie w ciągu jednego roku.

Chet swoje wyjątkowe utwory wykonuje mieszając takie style jak electro, downtempo, soul oraz trip hop.

W styczniu 2013 roku wygrał nagrodę za Najlepsze Niezależne Wydanie w Rolling Stone Australia Awards. Jego cover utworu „No Diggity” grupy Blackstreet został użyty w reklamie podczas Super Bowl 2013. Był to jeden z momentów, kiedy jego wizja muzyczna szybko dotarła do milionowych rzesz odbiorców, zjednując mu praktycznie z dnia na dzień nowych fanów. W 2014 roku na rynku pojawił się debiutancki album Fakera „Built on Glass”, który przysporzył artyście kolejnych nagród oraz pozytywnych recenzji ze strony krytyków muzycznych.

Murphy postanowił występować pod pseudonimem Chet Faker, ponieważ wiele osób przychodzących na jego występy myliło go z innym muzykiem – Nickiem Murphy. Przybrał on więc w końcu pseudonim Chet Faker, jako hołd dla Cheta Bakera jazzowego idola Murphego. Wśród swoich pozostałych idoli, którzy stanowią dla niego niewyczerpane źródło inspiracji artysta wymienia takie gwiazdy oraz formacje jak Bob Dylan oraz Motown.

Faker w trakcie swojej kariery współpracował z wieloma artystami, tworząc niesamowite kompilacje, które szybko zjednywały sobie słuchaczy na całym świecie. Największą popularnością Chet cieszy się w rodzinnej Australii, jednak zasięg jego muzyki jest globalny. Angażuje się on w liczne projekty muzyczne, wydając nowe single oraz współtworząc dzieła muzyczne innych artystów. Jednocześnie cały czas zbiera materiał do swoich przyszłych produkcji.

Chet to bardzo dynamiczny artysta, który nieustannie musi być w coś zaangażowany. Proponowana przez niego wizja należy do świeżych perspektyw, które przynoszą wyjątkowe ożywienie w muzyce łączącej style elektroniczne. Chet wyjątkowo wybija się na tle konkurencji, oferując coś jednocześnie nowego, ale i familiarnego. Jego kawałki potrafią porywać do tańca, jak i zatrzymać słuchającego na moment w miejscu, swoją przejmującą głębią i wywołać chwilę potężnej refleksji. Utwory Cheta Fakera to wyjątkowa przygoda muzyczna, z której zwyczajnie nie chce się powracać. O ile nie mieliśmy jeszcze okazji do przetestowania nowego brzmienia prosto z Australii, to czas najwyższy to zmienić.