Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chinah

Chinah fot. Wikimedia Commons

Chinah

kraj: Dania

gatunek: elektronika

Chinah to trzyosobowy angielskojęzyczny, duński skład wywodzący się z Kopenhagi. Grupa zajmuje się tworzeniem wyjątkowych fuzji folku, współczesnej klasyki oraz muzyki elektronicznej. W skład grupy wchodzą główny wokalista oraz twórca piosenek Fine Glindvad, gitarzysta Simon Kjaer oraz muzyk elektroniczny i pianista Simon Andersson. Grupa istnieje na światowej scenie muzycznej zaledwie dwa lata. Ich debiutancki singiel „Away from Me” został wydany w lipcu 2015 roku.

Grupa została założona w 2014 roku pod początkową nazwą „Fine Glindvad”.  Na wizję muzyczną artystów od samego początku fundamentalny wpływ miał folk oraz skupienie się na uwzględnianiu w tworzonych dziełach melodycznej (śpiewanej) poezji. W miarę swojego rozwoju grupa zaczęła coraz bardziej eksperymentować z minimalistycznymi beatami, przejściami gitarowymi oraz szerokim wykorzystaniem syntezatorów, nadając całości zupełnie nowego poziomu. Efekt jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ muzycy potrafią doskonale połączyć ze sobą dwie wydawać by się mogło przeciwstawne kierunki, osiągając wybitną melodycznie uporządkowaną głębię.

W maju 2015 roku grupa przekształciła się z „Fine Glindvad” w „Chinah” oraz zadebiutowała swoim pojawieniem się na SPOT Festival (duński festiwal muzyki nordyckiej dla nowych talentów). Tam ten „kontemplacyjny” pół popowy styl muzyków został wyjątkowo ciepło przyjęty.

Chinah nieustannie się rozwija, zbierając materiał do nowych wydań. Póki, co ich dyskografia nie należy może do bardzo rozległych, jednak stanowi ona element, nad którym każdy fan szukający ciekawych perspektyw muzycznych powinien się pochylić. Melancholijno – melodyczna, urzekająca muzyka zarówno do tańca jak i refleksji, tak najkrócej da się opisać efekt, na który trzeba być przygotowanym słuchając Chinah.