Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chris Botti

Chris Botti fot. Wikimedia Commons

Chris Botti

kraj: USA

gatunek: jazz, pop

Christopher Stephen „Chris” Botti to amerykański trąbkarz i kompozytor, który swoje wyjątkowe utwory muzyczne utrzymuje w połączeniu stylów jazzowych oraz popowych. Jego zdolność do perfekcyjnego znalezienia złotego środka muzycznego, między tymi dwoma stylami od lat zjednuje mu szerokie rzesze zdeklarowanych fanów oraz duże uznanie w światowym środowisku muzycznym. W 2013 roku Botti wygrał między innymi Niemiecką Nagrodę Grammy w kategorii: Najlepszy Popowy Album Instrumentalny. Cztery z wydanych przez niego albumów znalazło się na pierwszej pozycji list jazzowych według Billboard. Botti szybko ugruntował swoją pozycję wszechstronnego artysty, którego wizja muzyczna ma wyjątkowo wiele do zaoferowania. Jego koncerty, płyty oraz single zawsze spotykają się z ciepłą odezwą, stabilnie rozwijając jego karierę. Artysta angażuje się w dużą ilość projektów, by jeszcze lepiej móc wyrazić swoje oryginalne pomysły muzyczne. A wszystko to jest osiągane melodycznością trąbki.

Duży wpływ na rozwój muzyczny Chrisa miała jego matka – nauczycielka gry na pianinie. Dzięki niej od najmłodszych lat Botti miał styczność z muzyką klasyczną, która wywarła na nim duży wpływ. Jednak pianino nie było dla niego. W wieku 9 lat rozpoczął naukę gry na trąbce, z którą w wieku 12 lat postanowił związać resztę swojego życia – kiedy usłyszał wykonanie „My Funny Valentine” Milesa Davisa.

W 1981 roku Botti został wybrany na członka McDonald’s All American High School Jazz band, co umożliwiło mu jego pierwszy występ w Carnegie Hall. W wieku 17 lat rozpoczął naukę w Mount Hood College. W jej trakcie dzielił czas między zajęcia oraz nocne granie w okolicznych klubach. Po skończeniu szkoły średniej Botti zaczął studiować jazz pod okiem Davida Bakera oraz profesora Billa Adama z Uniwersytetu Muzycznego w Indianie. W efekcie swoich sukcesów Chris zyskał również dwa granty, które pozwoliły mu na naukę ze słynnym trąbkarzem Woodym Shawem oraz saksofonistą Georgem Colemanem, podczas letnich wakacji.

W trakcie swojej kariery Chris Botti występował oraz współpracował u boku takich gwiazd jak: Frank Sinatra, Aretha Franklin, Natalie Cole, Bette Midler, Joni Mitchell, Natalie Merchant, Scritti Politti, Roger Daltrey, czy Paul Simon. Współpraca z Paulem pozwoliła Chrisowi na znaczne poszerzenie swoich horyzontów muzycznych, dając mu dostęp do innych artystów.

W sierpniu 1991 roku Botti razem z Paulem wystąpili w nowojorskim Central Parku, jako część „Rhythm of the Saints tour”. W trakcie tej trasy Chris poznał saksofonistę Michaela Breckera, który umożliwi mu współpracę z grupą Brecker Brothers nad ich nowym albumem „Out of the Loop”. Album ten zdobył sobie w 1995 roku nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze Współczesne Jazzowe Wykonanie.

Solowy debiut Chrisa „First Wish” trafił do obiegu w 1995 roku, znajdując podatny grunt wśród muzycznych fanów. Następne albumy pojawiały się dość szybko: „Midnight Without You” (1997) oraz „Slowing Down The World” (1999), do ich tworzenia były zaangażowane takie gwiazdy jak: Sting, Jonatan Brooke oraz Paul Buchanan.

W 1999 roku Botti rozpoczął trasę koncertową ze Stingiem, jako suport solowy – trasa trwała prawie dwa lata. Chris określa swoją współpracę ze Stingiem, jako fundamentalną dla rozwoju jego dalszej kariery.

W 2001 roku Chris podpisał kontrakt z Columbia Recordings, której został przedstawiony przez Bobby’ego Colomby (perkusistę oraz założyciela składu Blood, Sweat & Tears). W 2001 roku pojawił się pierwszy release Chrisa pod szyldem Columbia zatytułowany „Night Sessions”. W 2002 roku do obiegu trafił świąteczny album pod tytułem „December”, który zawierał między innymi oryginalne kompozycje Richarda Marxa (jest to jedyny album, gdzie Botti prezentuje swoje umiejętności wokalne na więcej, niż jednym kawałku muzycznym). W 2003 roku wydane „A Thousand Kissess Deep” odznaczyło się nowym stylem w twórczości Bottiego, który coraz szerzej łączył jazz z popem. Z kolei wydany w 2004 roku „When I Fall in Love” skupiał się na bardziej tradycyjnym wydźwięku, niż wszystkie poprzednie produkcje. Wydany w 2005 roku „To Love Again: The Duets” (gdzie występował razem z takimi gwiazdami jak: Sting, Burt Bacharach, Gladys Knight, Jill Scott oraz Renee Olstead) również wkomponowywał się w dotychczasową konwencję, jednak Botti spróbował czegoś nowego, angażując między innymi London Session Orchestra. W maju 2005 roku Chriss pojawił się w Oprahy Winfrey Show.

W 2007 roku na rynku ukazał się nowy album Chrisa zatytułowany „Italia”. Skupiał się on na włoskich korzeniach artysty poprzez takie utworu jaki: „Ave Maria”, „Venice” oraz „Esteta”. W tytułowym utworze „Italia” pojawił się Andrea Bocelli (z którym Chris w przyszłości dużo współpracował). W 2009 roku Botti wydał swój specjalny projekt „Chris Botti In Boston”, gdzie dzielił scenę z takimi gwiazdami jak: Yo-Yo Ma, Steven Tyler, Josh Groban, Katharine McPhee, John Mayer oraz Sting

Chris Botti to wyjątkowy artysta, z którego twórczością każdy fan wyjątkowych muzycznych uniesień powinien się zapoznać. Melodyczność jego utworów pozwala na swobodne cieszenie się muzyką najwyższego poziomu oraz efektywnie ładowanie wewnętrznych baterii, przynosząc zasłużony relaks.