Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 35874, ID obiektu: 36042

Christian Lee McBride

Christian Lee McBride

Christian Lee McBride

Wszystko o amerykańskim basiście jazzowym - bio, kariera, dyskografia

Christian Lee McBride

kraj: USA

gatunek: jazz

Christian Lee McBride (urodzony 31 maja 1972 roku) to amerykański basista jazzowy uznawany za wirtuoza przez większość czołowych muzyków swojej generacji. Christian brał udział przy tworzeniu ponad 300 nagrań, jako sideman, jest również pięciokrotnym zdobywcą nagrody muzycznej Grammy.

Kunszt muzyczny jaki prezentuje swoim stylem gry sprawia, że McBride jest ikoną jazzu, nieustannie angażowaną do coraz to nowszych projektów. Christian przyczynił się do ugruntowania popularności wielu czołowych gwiazd tego gatunku. Wiele przebojów traktowanych obecnie jako klasyczne, znacznie straciłoby na wyrazie bez jego głębokiego basowego dodatku. McBride od lat przykłada rękę do kształtowania się nie tylko sceny jazzowej, ale muzyki jako takiej, stanowiąc inspirację dla niezliczonych artystów z całego świata.

W trakcie swojej dotychczasowej kariery współpracował on między innymi z takimi sławami jak: Freddie Hubbard, McCoy Tyner, Brad Mehldau, Herbie Hancock, Pat Metheny, Joe Henderson, Diana Krall, Roy Haynes, Chick Corea, John McLaughlin, Wynton Marsalis, Hank Jones, Lewis Nash, Joshua Redman, Ray Brown's "Superbass", John Clayton, Sting, Paul McCartney, Celine Dion, Isaac Hayes, The Roots, Queen Latifah, Kathleen Battle, Renee Fleming, Carly Simon, Bruce Hornsby, James Brown oraz wieloma innymi.

Lista ta ciągle się powiększa. Każda współpraca pozwoliła Christianowi na lepsze dookreślenie swojego unikalnego stylu. Jest on artystą, który potrafi doskonale wpasować się praktycznie w każde środowisko muzyczne i ubogacić je swoją niepowtarzalną grą. Jego wykonania przydają zupełnie nowego poziomu artyzmu do każdego dzieła, nad którym się pochyli.

W młodości McBride został okrzyknięty, jako wyjątkowy talent muzyczny, gdy dołączył do grupy Bobby’ego Watsona w wieku 17 lat. Między 17 a 22 rokiem życia nieustannie grywał z o wiele starszymi od siebie muzykami jak: Freddie Hubbard, Benny Golson, Milt Jackson, J.J. Johnson, Hank Jones, Roy Hargrove, Benny Green oraz Joshua Redman.

W 1996 roku inny jazzowy basista Ray Brown stworzył specjalną nową grupę skupioną wokół McBride’a, nazwaną „SuperBass”. Nowa formacja wydała dwa krążki: SuperBass: Live at Scullers (1997) oraz SuperBass 2: Live at the Blue Note (2001), które spotkały się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem ze strony zarówno publiczności, jak i środowisk krytyków muzycznych.

W latach 2000 – 2008 McBride założył własną formację „The Christian McBride Band”. W jej skład weszli saksofonista Ron Blake, pianista/klawiszowiec Geoffrey Keezer oraz perkusista Terreon Gully. Pisarz Allan Leeds w 2003 roku przyznał, że była to najbardziej niesamowita formacja jazzowa, która występowała na muzycznych scenach w tym okresie. „The Christian McBride Band” tworzyło swoje unikalne utwory muzyczne, łącząc w sobie takie style jak: muzyka akustyczna, elektro, funk oraz jazz. Efekt był i w dalszym ciągu jest niesamowity, stanowiąc unikalną muzyczną przygodę. Grupa wydała dwa krążki: Vertical Vision (2003) oraz „Live at Tonic three” (2006).

W 2011 roku artysta wydał swój największy album „The Good Feeling”, który zdobył nagrodę muzyczną Grammy.

McBride cały czas czynnie występuje, angażując się w coraz to nowsze projekty muzyczne. Prowadzi on jednocześnie wiele składów muzycznych, z których każdy wydaje unikalne utwory i odznacza się niepowtarzalnym stylem. Pokazuje to wyraźnie jak zróżnicowana jest wizja Christiana i jak olbrzymie są jego umiejętności muzyczne. Swoją

profesjonalną grą potrafi się on świetnie odnaleźć praktycznie w każdej sferze muzycznej, ubogacają ją swoją grą oraz zapewniając niezbędne doświadczenie wypracowywane latami, poprzez grę z najlepszymi z najlepszych.

Christian Lee McBride