Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Citizen Cope

Citizen Cope fot. facebook.com/citizencope

Citizen Cope

kraj: USA

gatunek: alternative rock, soul, blues

Citizen Cope lub też inaczej Clarence Greenwood (urodzony 20 maja 1968 roku w Memphis, Tennessee) to amerykański wokalista, gitarzysta, songwriter, performer oraz producent muzyczny, tworzący w stylach alternative rock, soul oraz blues. Jego twórczość to wyjątkowa mieszanka niosąca ze sobą zarówno dużą ekspresywność, jak i zapewniająca głębokie pokłady refleksji. Jego kompozycje znajdują szerokie uznanie na całym świecie muzycznym. Wykorzystywane były miedzy innymi przez takie gwiazdy wielkiego formatu jak: Carlos Santana, Dido, Pharoahe Monch czy Richie Havens. Obecnie Cope tworzy i wydaje swoje utwory pod własną marką Rainwater Recordings, którą założył w 2010 roku zniesmaczony dotychczasową współpracą z czołowymi wytwórniami muzycznymi. Wcześniej działał pod szyldem Capitol, Arista, DreamWorkds oraz RCA.

Clarence Greenwood działał początkowo, jako Dj - związawszy się z Waszyngtońską grupą hiphopową „BaseHead”, wtedy to w 1997 roku podpisał kontrakt z Capitol Records.

W 2000 roku zmienił wytwórnię na DreamWorks, wydając swój pierwszy album zatytułowany „Citizen Cope”, który ukazał się w sprzedaży w 2002 roku. Magazyn Rolling Stone określił go, jako ciekawe połączenie bluesa, folku, hip-hopu oraz soulu, które Cope potrafi świetnie wyczuć, tworząc swoje kreacje. Eksperymentowanie z delikatnymi dysonansami sprawiało, że album urzekał słuchaczy swoją głębią i niespodziewanymi muzycznymi zwrotami. Washington Post z kolei określił pojawienie się Greenwooda w szerszej świadomości muzycznej, jako największy soulowy eksport talentu od czasu Marvina Gaye.

W 2004 roku pod nowym szyldem, Cope wydał swój najlepszy album „The Clarence Greenwood Recordings”. Magazyn Vibe określił go, jako bezbłędnie przemyślany krążek, po którego wysłuchaniu, natychmiastowo pędzi się do sklepu, by zakupić własną kopię.  Następnym wydanym krążkiem było „Every Waking Moment”, który ukazał się w sprzedaży w 2006 roku (była to własna produkcja Greenwooda). W 2010 roku Cope postanowił założyć własną wytwórnię. Pozwoliło mu to sprawować większą kontrolę nad jakością oraz przekazem swojej muzyki. Nie musiał dostosowywać się do managerskich schematów, lecz mógł w pełni realizować swoją unikalną wizję.

Cope angażuje się w liczne projekty muzyczne, cały czas docierając swoją unikalną wizję. Obecnie pracuje nad nowymi akustycznymi krążkami, których fani na całym świecie coraz bardziej niecierpliwie wyczekują. Każdemu pragnącemu spróbować nowego muzycznego chilloutowego mixu Citizen Cope bez wątpienia pomoże, przynosząc całą masę unikalnych muzycznych uniesień.