Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Clean Bandit

Clean Bandit fot. facebook.com/cleanbandit

Clean Bandit

kraj: Wielka Brytania

gatunek: elektro

Clean Bandit to angielska grupa wykonująca elektro, założona w 2009 roku w Cambridge z inicjatywy Jacka Pattersona, Luke’a Pattersona, Grace Chatto oraz Neila Amin-Smitha. Ich singiel z 2010 roku „Mozart’s House” wydany dzięki Black Butter Records, zdobył sobie 17 miejsce w UK Singles Chart, dając muzykom niezbędny impet do zaistnienia w mainstreamowej świadomości muzycznej. W 2014 roku na tej samej liście zdobyli też pierwszą lokatę ze swoim singlem „Rather Be”, który nie schodził z pierwszego miejsca przez okres czterech tygodni. W tym samym roku „Rather Be” wywalczył sobie 10 pozycję na liście Billboard Hot 100.

W 2015 roku „Rahter Be” zdobyło muzykom nagrodę muzyczną Grammy w kategorii Najlepsze Dance’owe Nagranie.

Nazwa grupy pochodzi z rosyjskiego sformułowania, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „ostatniego drania”.

Przez cały 2015 rok grupa intensywnie koncertowała jeżdżąc po całym świecie, szukając w przerwach dodatkowych inspiracji do dalszych projektów. Ich najnowszy album planowany jest do wydania wraz z początkiem 2017 roku – póki, co artyści wyjawili, że przy nowym krążku pomagają im Sean Paul oraz RØMANS. Ich drugi studyjny album zapowiada się, zatem wyjątkowo ciekawie.

Grupa w swojej twórczości łączy muzykę klasyczną oraz szeroko pojęte elektro – efekt jest po prostu magiczny, porywający do tańca oraz refleksyjny. Potrafi on wbić słuchającego w miejsce i nie wiadomo czy tańczyć, czy zastanawiać się nad życiem. Clean Bandit oferują coś więcej niż muzykę – oni oferują melodyczną przygodę.

W trakcie swojego istnienia kwartet suportował między innymi takie gwiazdy jak: Rudimental, Disclosure, alt-J, London Grammar oraz Basement Jaxx. Pojawiali się oni również na czołowych muzycznych festiwalach, między innymi na Glastonbury.