Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Clean Bandit

Clean Bandit fot. facebook.com/cleanbandit

Clean Bandit

kraj: Wielka Brytania

gatunek: elektro

Clean Bandit to angielska grupa wykonująca elektro, założona w 2009 roku w Cambridge z inicjatywy Jacka Pattersona, Luke’a Pattersona, Grace Chatto oraz Neila Amin-Smitha. Ich singiel z 2010 roku „Mozart’s House” wydany dzięki Black Butter Records, zdobył sobie 17 miejsce w UK Singles Chart, dając muzykom niezbędny impet do zaistnienia w mainstreamowej świadomości muzycznej. W 2014 roku na tej samej liście zdobyli też pierwszą lokatę ze swoim singlem „Rather Be”, który nie schodził z pierwszego miejsca przez okres czterech tygodni. W tym samym roku „Rather Be” wywalczył sobie 10 pozycję na liście Billboard Hot 100.

W 2015 roku „Rahter Be” zdobyło muzykom nagrodę muzyczną Grammy w kategorii Najlepsze Dance’owe Nagranie.

Nazwa grupy pochodzi z rosyjskiego sformułowania, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „ostatniego drania”.

Przez cały 2015 rok grupa intensywnie koncertowała jeżdżąc po całym świecie, szukając w przerwach dodatkowych inspiracji do dalszych projektów. Ich najnowszy album planowany jest do wydania wraz z początkiem 2017 roku – póki, co artyści wyjawili, że przy nowym krążku pomagają im Sean Paul oraz RØMANS. Ich drugi studyjny album zapowiada się, zatem wyjątkowo ciekawie.

Grupa w swojej twórczości łączy muzykę klasyczną oraz szeroko pojęte elektro – efekt jest po prostu magiczny, porywający do tańca oraz refleksyjny. Potrafi on wbić słuchającego w miejsce i nie wiadomo czy tańczyć, czy zastanawiać się nad życiem. Clean Bandit oferują coś więcej niż muzykę – oni oferują melodyczną przygodę.

W trakcie swojego istnienia kwartet suportował między innymi takie gwiazdy jak: Rudimental, Disclosure, alt-J, London Grammar oraz Basement Jaxx. Pojawiali się oni również na czołowych muzycznych festiwalach, między innymi na Glastonbury.