Colbie Caillat

Colbie Caillat fot. Wikimedia Commons

Colbie Caillat

kraj: USA

gatunek: pop, folk pop

Colbie Caillat (urodzona 28 maja 1985 roku) to amerykańska wokalista, songwriterka oraz gitarzystka akustyczna pochodzącą z Malibu, tworząca swoje porywające utwory w stylu pop, folk oraz pop rock.

Punktem zwrotnym w jej życiu – czyli moment podjęcia decyzji o zostaniu piosenkarką przyszedł, gdy w wieku 11 lat usłyszała piosenkę „Killing Me Softly”, wykonywaną przez grupę The Fugees. Z początku brała ona udział w konkursach wokalnych, jednak z biegiem czasu, kiedy to jej umiejętności stawały się coraz lepsze, ojciec Colbie namówił ją do tworzenia własnej muzyki.

Dużą część swojej początkowej popularności Colbie zawdzięcza portalowi MySpace, gdzie wrzucała swoje nagrania. Początkowo nie robiły one na widowni większego wrażenia, a skromna działalność artystyczna Caillat przechodziła bez echa. Jednak z pojawieniem się utworu „Bubbly”, wszystko zmieniło się praktycznie z dnia na dzień. Piosenka raz dwa rozeszła się w sieci bardzo szybko, osiągając niesamowitą liczbę 14 milionów odsłuchań.

W 2007 roku Colbie zadebiutowała na światowej scenie muzycznej swoim albumem o nazwie „Coco” (nazwa wzięła się od przydomka artystki, który nadali jej rodzice, gdy była mała). Krążek zawierał takie single jak „Bubbly” oraz „Realize” – które szybko stały się  hitami, przynosząc artystce niesamowity skok w popularności. Dzięki temu w jej stronę zaczęły spływać coraz ambitniejsze propozycje współpracy od różnych artystów, w tym Jasona Mraza, z którym w 2008 roku nagrała utwór „Lucky”. Piosenka zdobyła muzyczną nagrodę Grammy.

W 2009 roku Caillat wydała swój drugi album zatytułowany „Breakthrough”, który został nominowany do nagrody Grammy w 2010 roku w kategorii: Najlepszy Popowy Album Wokalny. W tym samym czasie Caillat współpracowała z inną grupą, jako wokalistka oraz songwriterka, która swoim albumem „Fearless” zdobyła Grammy w kategorii Album Roku.

Calliat cieszy się w środowisku fanów bardzo dużą popularnością, o czym świadczy jej komercyjny sukces. W 2011 roku Colbie Caillat wydała swój trzeci studyjny album zatytułowany „All of You”. W październiku 2012 roku wpisała się w ogólny trend, wydając album świąteczny – „Christmas in the Sand”.

Colbie do tej pory sprzedała ponad 6 milionów egzemplarzy swoich albumów oraz więcej 10 milionów kopii swoich singli. W 2009 roku magazyn Billboard przyznał jej 94 miejsce najlepiej sprzedającej się artystki.