Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Coldcut

Coldcut fot. ninjatune.net/

Coldcut

kraj: Wieka Brytania

gatunek: electronic

Coldcut to angielskie elektroniczne duo założone z inicjatywy programisty Matta Blacka oraz nauczyciela Jonathana More'a w 1986 roku.

W środowisku muzycznym są oni określani, jako pionierzy samplingu z lat 80-tych oraz jako pierwsze prawdziwe gwiazdy wykonujące dance’ową muzykę elektroniczną w przestrzeni Wielkiej Brytanii. Gdy tylko Coldcut pojawili się na scenie muzycznej momentalnie zwrócili na siebie uwagę całego środowiska artystów. Ich innowacyjny styl łączący w sobie pocięte hip-hopowe sample z dodatkiem jazzu, wokali, efektów audio wizualnych oraz najróżniejszych wstawek muzycznych, pochodzących z często przeciwstawnych stylów stanowił oszałamiającą mieszankę, od której ciężko było się oderwać. Przed początkiem lat 90-tych Coldcut stanowił żywiołowe oraz niewyczerpane źródło inspiracji dla większości tworzących Dj’ów.

Utwory tworzone przez Coldcut pomagały innym artystom na wybicie się i szersze zaistnienie w przestrzeni muzycznej. To właśnie oni po raz pierwszy, dzięki swoim nagraniom przedstawili publiczności takich artystów jak Yazz oraz Lisa Sansfield, którzy w niedługim czasie podbili popowe notowania list przebojów. Coldcut remixowali również przeboje takich gwiazd jak między innymi: Eric B & Rakim, James Brown, Queen Latifah, Eurythmics, INXS, Steve Reich, Blondie, The Fall, Pierre Henry, Nina Simone, Fog oraz Red Snapper.

Muzycy poza działalnością w Coldcut są również założycielami legendarnej niezależnej wytwórni Ninja Tune, która wspiera jak i rozwija innowacyjne wykorzystanie technologii. To pod jej szyldem w latach 90-tych Coldcut skomponował pierwsze instrumentalne sample hiphopowe, które pozwoliły grupie na stanie się pionierami stylu trip hopowego.

Coldcut to grupa, która od w trakcie swojej działalności wywarła i dalej wywiera znaczący wpływ na kształtowanie się światowej sceny muzycznej oraz muzyki jako takiej. Bez ich pionierskiego podejścia oraz unikalnej wizji, współczesna muzyka elektroniczna w każdym wydaniu wyglądałaby zupełnie inaczej. To brytyjskie duo jest wyjątkowo dynamiczne angażując się, co chwila w nowe projekty muzyczne, głównie poprzez swoją wytwórnię Ninja Tune, która co roku wydaje wiele unikalnych przebojów.

Coldcut to połączenie wszystkiego, co w muzyce elektronicznej najlepsze, jest to grupa z fenomenalnym doświadczeniem oraz wyczuciem potrzeb odbiorców. Każdy kawałek dostarcza niesamowitych wrażeń, które pozostają na długo w pamięci. Dzięki temu do przebojów Coldcut nieustannie się wraca, ciągle odnajdując w nich kolejny poziom oraz wymiar melodycznego artyzmu. Każdy, kto nie miał jeszcze możliwości zetknąć się z ich twórczością powinien jak najszybciej nadrobić swoje zaległości. Jest to gwarantowana muzyczna przygoda w krainę czystego melodycznego geniuszu.